adplus-dvertising

Kastamonu’da bozayı, arı kovanını parçalayıp balları yedi

Kastamonu’nun Cide ilçesinde aç kalan ayı, köye kadar inerek arı kovanını parçaladı. Kovandaki bal petekleri zarar görürken, ayının arı kovanını gece vakti parçalaması kameraya yansıdı.
Takip et
Kastamonu’da bozayı, arı kovanını parçalayıp balları yedi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Edinilen bilgiye göre, Cide ilçesine bağlı Gebeş Mahallesi ile Kalafat Mahallesi ve Hamitli köyünde ayı, arı kovanlarına saldırdı. Arı kovanlarına dağıtan ayı, kovan içindeki peteklerdeki balları yedi. Ayının zarar verdiği arı kovanlarındaki arılar de telef oldu. Cide ilçesine bağlı Gebeş Mahallesi’nde arı kovanlarını kontrol etmek için bahçeye giden Muharrem Aslan, kovanların parçalandığını ve peteklerdeki ballarında yenildiğini gördü.

Kastamonu’da bozayı, arı kovanını parçalayıp balları yedi

Öte Yandan kovandaki arılarında telef olduğunu belirten Muharrem Aslan, “Dün akşam ayı gelip bahçedeki kovanları parçalamış. Öncesinde iki kovan, şuanda de üç kovan parçalandı. Ne yapacağımı şaşırdım. Kovanların yerini değiştirsem gene bulur. Burada bırakınca da ayı yiyor. Ne yapacağımızı şaşırdık. Dün gece gene gelmiş, bende yeni gördüm. Üç adet daha kovanı parçalamış, devletimizden bize yardım etmesini bekliyoruz. Biz bu işi amatör yapıyoruz. Kovanın içindeki arılarda telef olmuş” şeklinde konuştu.

Bir kovanın kendilerine 5 bin lira civarında mal olduğunu belirten Aslan, “Bilemiyorum, devletimiz zararımızı karşılar mı karşılamaz mı? Yaban yaşamını bu kadar koruduklarına göre bizlere de sahip çıkmalarını bekliyoruz. Bizim malımıza ve canımıza kast ediyorlar. Yakında evlerimize kadar girecekler. Vaziyet görüldüğü gibi. Yaşam şartlarımız zaten zor, biz bu kovanları bu hale getireceğiz diyerek uğraşırken şuanda bir gecede üç kovan parçalanmış halde buluyoruz. Bir merak ile bir heves ile arı yetiştiriyoruz ama bir gecede ayı, yaptığın tüm emekleri alıp götürüyor. Ben şuanda ne yapayım, ne yapacağım. Gündüz vakti de gelmeye başladı, meyve ağaçlarına çıkıyor. Önceki gün gene gündüz vakti gelip, kovanın bir tanesini parçalamışlardı. Gündüz, gece fark etmiyor, devamlı geliyor. Devletimiz buna bir çare bulsun. Ne yapacağız, bu arıcılığı yapmayalım mı? Hem teşvik ediyorlar, bizde amatör olarak başladık, üç beş adet kovanımız vardı. Onları da ayı gelip tamamını parçaladı” diyerek konuştu.

Kastamonu’da bozayı, arı kovanını parçalayıp balları yedi

Kastamonu’da bozayı, arı kovanını parçalayıp balları yedi

Arı kovanlarını parçalayan ayı, fotokapanla görüntülendi

Cide ilçesine bağlı Hamitli köyünde de son günlerde arı kovanlarını ayı parçaladı. Zafer Kecin’e ait 10 tane kovanın zarar gördüğü ayı saldırıları ardından Doğa Koruma ve Milli Parklar Kastamonu İl Müdürlüğü ekiplerince bölgeye fotokapan kurdu. Bu sayede arı kovanlarına zarar veren ayı, kurulan fotokapanla görüntülendi. Görüntüde ayının, kovanları parçalayıp balı yediği görüldü.

Son bir ay içerisinde 5 defa ayının kovanlarına geldiğini belirten Zafer Kecin, toplam 10 arı kovanının parçalandığını belirtti. Sokağa çıkmaktan korkar hale geldiğini ifade eden Zafer Kecin, “3- 4 gün önce gene sabah saatlerinde kovanlara ayı gelmişti. Baktığınızda burası köyün ortası, mahallenin içi, evlerin dibinde. Artık öyle bir şey ki bizi de tehdit ediyor. İlk arı kovanlarını parçaladığında Doğa Koruma ve Milli Park Müdürlüğü ekiplerini aradık. ‘Alın bu ayıyı buradan köy içinde geziyor, insanlar için de tehdit’ dedik. Bir ekip gönderdiler, fotokapan kuruldu, görüntü alındı. Netice, ayının ırkına bakacaklarmış, nesli bol olan ayı ise ‘vur’ emri çıkarıp avcı göndereceklermiş. Köylü istese zaten vurur ayıyı. Ayının buradan alınmasını istiyoruz biz” ifadelerini kullandı.

Kastamonu’da bozayı, arı kovanını parçalayıp balları yedi

Öte yandan, Cide ilçesine bağlı Kalafat Mahallesinde de bir üreticiye ait 20 arı kovanının gene ayı tarafından parçalandığı öğrenildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.