adplus-dvertising

Kastamonu turizmde hedef büyüttü

Kastamonu Valisi Avni Çakır, turizm için en büyük yatırımlarının doğayı korumak olduğunu söyleyerek, “Hedefimiz en kısa sürede pandemi öncesi 850 bin rakımını yakalayıp ardından çok daha yukarılara çıkmaktır” şeklinde konuştu.
Takip et
Kastamonu turizmde hedef büyüttü
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Turizm Yazarları ve Basın Mensuplarını Derneği (TUYED) Yönetim Kurulu ve spor müdürleri, Kastamonu Valiliği’nin daveti ile şehre bir ziyaret gerçekleştirdi. Heyet Kastamonu’da ilk olarak Kastamonu Valisi Avni Çakır ile bir araya geldi.

Kastamonu’nun en büyük zenginliği tarihi ve doğası

Kastamonu’nun bölgenin en büyük zenginliğinin tarihi ve doğası olduğunu aktaran Vali Avni Çakır, “Kastamonu, Osmanlı’nın 400 yıl boyunca sancak merkezi olmuş. Burada birçok tarihi eser bırakmışlar. Bu tarih de bu kente bir ruh veriyor. Bu tarihi yapısı ile şehrimiz bir çekim merkezidir. Doğamız ve coğrafi yapımız da çok zengin. Karadeniz’de en uzun kıyısı olan şehir Kastamonu’dur. 6 ilçemiz de sahildedir. Bakın Kastamonu, yüzde 99 homojen bir yapıdadır. Göç almamıştır. En büyük zenginliklerimizden biri de bölgemizin yüzde 70’i ormandır. Bozulmamış bir doğa var elimizde. Bölgemizde öte yandan Çanakkale’ye uzanan İstiklal yolu var. Karadeniz’den gelen cephane Kastamonu hattından Çanakkale’ye ulaşmış. İddia ediyorum Likya Yolu nasılsa İstiklal Yolu da o derece güzeldir” ifadelerini kullandı.

Kastamonu turizmde hedef büyüttü

Tarihi kokan şehir Kastamonu

Kastamonu’nun tarihi, doğası, denizi ve kanyonları ile çok zengin bir turizm potansiyeline sahip olduğunu hatırlatan Vali Çakır, “Bu seneyi Kastamonu tanıtım senesi olarak tespit ettik. Bu kenti tanıtmak için tanıtım konusunda belli etkinlikler yapıyoruz. Biz sırt çantasını almış kendisini doğaya adayan insanlara ulaşmak istiyoruz. Öyle tesislerimiz var ki inanılmaz. Alt yapı ile alakalı ise yoğun bir çalışma içindeyiz. Bizler bu cennet köşesini herkese göstermek istiyoruz ve bunda da kararlıyız” dedi.

Kastamonu turizmde hedef büyüttü

Vali Avni Çakır: “Bu yıl, 850 bin gecelemeye ulaşmak istiyoruz”

Kastamonu’daki turizm hareketlerine de değinen Vali Avni Çakır, “Kastamonu’da 2018 senesinde 560 bin geceleme yapıldı. 2019 senesinde bu rakam 761 bine çıktı. İki sezon kapalı kaldık ve Ağustos ayında bir afet meydana geldi ve devamlı yağmur yağdı. İnsanlar korktu tabi. Bu yıl biz hazırız. Biz burayı bir kere de olsa insanlara göstermek istiyoruz. Bu yıl ise en az 761 bin rakamını geçerek 850 bin rakamını yakalamak olacak. Daha çok yerli turist ağırlıyoruz. Yabancı turist potansiyelimiz ise, çok yüksek değil. Yüzde 95 bizim insanımız. Kademe kademe ilerlemek istiyoruz. Yabancı turistleri ağırlayacak tesisleri planlamalıyız. Önceliğimiz iç turizm ardından yabancı turistlerdir. Ama en öncelikli hedefimiz doğayı koruyarak yapmak olacaktır” cümlelerine yer verdi.

Kastamonu turizmde hedef büyüttü

“Kastamonu ve ilçelerinde çirkin tesisleşme yok”

“Doğayı ne kadar korursak en büyük yatırımı o zaman yapmış oluruz. Şehir merkezinin oldukça az bir yeri hariç gözünüzü tırmalayan bir tesis göremezsiniz” diyen Vali Çakır, “Kastamonu ve ilçelerinde kesinlikle çirkin tesisleşme göremezsiniz ve göremeyeceksiniz de. Ormanı korumak için kesin mevzuatlar var. Betondan uzak doğal yaşama önem veriyoruz. Çok sıkı denetimler yapıyoruz. Sonuçta Kastamonu’daki en büyük özelliğimiz bakir doğadır. 30 yılki doğa ile şu andaki doğa aynıdır. Burada 7-8 katlı çarpık yapılaşma göremezsiniz” açıklamasını yaptı.

Kastamonu turizmde hedef büyüttü

Yemekleri en az ismi geçen şehirlerle yarışıyor

Kastamonu’da yemek kültüründe de oldukça iddialı. Etli Ekmek, Banduma, Kuyu Kebabı, Köfte, Paça, İncir Dolması, Siyez Bulgur Pilavı, Ekşili Pilav, Simit Tiridi, Üryani Eriği Hoşafı ve Cırık Tatlısı ilk etapta sayabileceğimiz yemekler. Keza pastırması ise kendine has yapısıyla Kayseri ve Afyon’dan farklı bir biçimde talep görüyor. Hatta bir adım önde olduklarını ifade ediyorlar. İnebolu’da toplanan kestane, Taşköprü’de üretilen sarımsak ve Tosya pirinci ise dünya mutfağında yer buluyor.

Kastamonu turizmde hedef büyüttü

Ilgaz Dağları Yurduntepe Kayak Merkezi

Bölgenin kayak yapılmaya çok müsait olduğunu vurgulayan Yurduntepe Kayak Merkezi Müdürü Tuncay Sönmezışık, “Gördük ki kayak merkezimiz yatırım yapılabilecek bir bölge. Önceden Kastamonu halkı burayı pek tercih etmezdi. Yolların konforu arttı. Öte Yandan buradaki tesis Kastamonu İl Özel İdaresi’nin bir birimi vaziyetinde. İşin içinde Devletin olması da insanları buraya çekiyor. İl Özel İdaresi olarak sezon ortasında tesisi açtık. Çalıştığı görülüp pist planlamaları da yapılınca yatırımcılar alaka göstermeye başladı. Öte Yandan bölgeye 33 dönümlük bir otel alını da ekledik. Hedefimizi 12 ay turizme açık olmak şu anda kısa zamanda 100 bin ziyaretçi rakamına ulaştık. Hedef bunun çok daha üstünde çünkü bu hizmeti verebilecek tesislerimiz mevcut” şeklinde konuştu.

Şenol Yaşar: “Dünyanın en derin ikinci kanyonu Kastamonu’da”

Pınarbaşı Belediye Başkanı Şenol Yaşar, Horma Kanyonu’nda dünyada bir eşi daha bulunmayan kanyon bitkisi ve doğal akvaryum olduğunu belirtti. Bölgede aynı zamanda kanyonun içinden geçen Zarı Çayı’nın döküldüğü Ilıca Şelalesi’nin yer aldığını kaydeden Yaşar, gene ilçedeki Valla Kanyonu’nun dünyanın en derin ikinci kanyonu olduğunu dile getirdi. Milattan öncesinde hayat alanı olan Ilgarini Mağarası’nın da Pınarbaşı’nda bulunduğunu söyleyen Şenol Yaşar, seyahat severleri Kastamonu’ya ve Pınarbaşı’na davet etti.

Kastamonu turizmde hedef büyüttü

Suğla Yaylası’na turizm merkezi

Azdavay Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek ise belediyenin turizm alanındaki çalışmaları ile alakalı bilgi verdi. Suğla Yaylası’nda yarattıkları turizm merkeziyle ilgili Civelek, “Yaylada 24 dönüm gölet, 49 tane ve 200 yatak kapasiteli bungalov kır evleri, 200 kişi kapasiteli kır lokantası, 200 kişi kapasiteli konferans salonu, spor alanları, karavan park alanı, atlı spor alanı, piknik alanı, yürüyüş yolları, amatör kayak pisti, macera sporları parkuru, kırsal turizm ve motor sporları alt yapıları, yöresel ürün satış noktaları ve açık hava etkinlik alanı gibi birçok aktivitenin yapılabileceği alanlar yaratıldı” diyerek konuştu.

Çatak Kanyonu, (Azdavay), Valla ve Horma Kanyonu (Pınarbaşı), Malyas Kanyonu (Cide), Şehriban Kanyonu (Şenpazar) ve Ersizlerdere Kanyonu (Küre) öbür taraftan iki adet atlı terapi merkezi yani sağlık merkezi de gene Kastamonu’da yer alıyor. Bu bağlamda Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün yaptığı program çerçevesinde Müdür Fahrettin Şenoğlu ile Turizm Şube Müdürü Nihan Daban ve müdürlük çalışanı Emrullah Akça da bölgenin tanıtımında basın mensuplarına bilgiler verdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.