adplus-dvertising

Kastamonu 7 büyüklüğünde bir depreme hazır olmalı!

Gazi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi uzmanı Doç. Dr. Bülent Özmen, Kuzey Anadolu fayında 7 ve üzeri büyüklükte bir depremin olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyerek, fay sınırında bulunan Kastamonu'nun, deprem risklerinin azaltılması noktasında üzerine düşen çalışmaları eksiksiz uygulaması gerektiğini söyledi.
Takip et
Kastamonu 7 büyüklüğünde bir depreme hazır olmalı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Gazi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi uzmanı Doç. Dr. Bülent Özmen, sosyal medyada katıldığı bir canlı yayın programında, Kastamonu’dan gelen bir soru üstüne şehrin deprem tehlike ve riskine ilişkin açıklamalarda bulundu. Kastamonu’nun alaka alanlarından biri olduğunu ve seneler önce bölgede çalışmalar yaptıklarına dikkati çeken Doç. Dr. Bülent Özmen, Kuzey Anadolu Fayı’nın hem dünyanın hem de Türkiye’nin en mühim aktif faylarından biri olduğuna işaret etti. Özmen, “Türkiye’nin ve dünyanın en aktif faylarından biri olan ve büyük deprem üretme olasılığı oldukça yüksek olan Kuzey Anadolu Fay Zonu, Kastamonu sınırları içinden geçtiği için bu şehrimizin deprem risklerinin azaltılması çalışmalarına gereken önemi vermesi ve bunları tavizsiz bir biçimde uygulaması lazım” şeklinde konuştu.

“7 VE ÜZERİ DEPREM OLMA İHTİMALİ OLDUKÇA YÜKSEK”

1943 senesinde Tosya-Ladik depreminin de bu fay üstünde yaşandığını belirten Özmen, “Bu fay üstünde 7 ve üstü deprem olma olasılığı oldukça yüksek. Bingöl, Karlıova’dan başlayan bu fay Marmara’ya kadar geliyor, buradan Ege’ye uzanıyor ve oldukça aktif. Kayma hızı senede ise 2,5 santimetre civarında, çok sık aralıklarla büyük bir deprem üreten bir faydan bahsediyoruz. 1939-44 seneleri arasında da bu fay üstünde 5 büyük deprem yaşanıyor. Bingöl’den Bolu’ya kadar oluşan depremlerde Kuzey Anadolu Fayı parça parça kırılıyor. Bu büyük depremlerden biri de 26 Kasım 1943 tarihinde yaşanan büyüklüğü Ms: 7.2 olan ve mühim can ve mal kaybına yol açan Tosya-Ladik depremidir. Kastamonu kent merkezi bu depremden 8 şiddetinde etkilenmiştir” diyerek konuştu.

FAY HATTINA YAKIN OLAN 3 İLÇEDE RİSK YÜKSEK

6,5 – 7 büyüklüğündeki bir depremin yaşanması halinde Kastamonu’da ciddi etkiler yaratacağını ifade eden Doç. Dr. Özmen, “Kastamonu’nun bir kısmı sağlam zemin üstünde bulunurken sağlam zemin üstünde olmayan konutlar da var. Hem Kastamonu’nun merkez ilçesi hem de merkez ilçenin güneyinde ve Kuzey Anadolu Fayına yakın bir uzaklıkta bulunan Tosya, İhsangazi ve Araç ilçelerinin olası bir depremden ciddi bir biçimde etkilenme olasılığı oldukça yüksektir. Kastamonu biz deprem açısından rahatız bir çalışma yapmamıza gerek yok gibi bir algıya kapılmamalı. Türkiye ve dünyanın en büyük deprem üretme potansiyeline sahip bir faya yakın uzaklıkta bulunan Kastamonu’da deprem risklerinin azaltılması için gereken çalışmaların tavizsiz ve titiz bir biçimde uygulanmasında yarar olacaktır. Yeni deprem tehlikesi haritasının Kastamonu’da yapılacak olan çalışmaları nasıl etkileyebileceği ile alakalı da vakit geçirmeden çalışmalar yapılması çok faydalı olacaktır” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.