Kaşıkçı’nın filmi sahipsiz kaldı

2 yıl önce katledilen Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın cinayetini konu alan “Muhalif” isimli film, sinemalardan sonra çevrimiçi platformlara da geliyor. Ancak filmin yönetmeni, büyük medya şirketleri ve dizi/film izleme platformlarının filmi yayınlamamasını eleştirdi.
Takip et
Kaşıkçı’nın filmi sahipsiz kaldı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Amerikalı Yönetmen Bryan Fogel, “Icarus” filmiyle Rusya’nın doping skandalını ortaya çıkardı ve bu filmiyle OSCAR ödülü kazandı. Fogel, ardından Ekim 2018’de Suudi Arabistan’ın İstanbul konsolosluğunda gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi istihbaratınca katledilmesini “Muhalif” adlı filmiyle işledi. Amerikalı yönetmen, filmin ilgi görmesinden memnun olsa da dev dizi ve film platformlarına tepkili.

Amerikan basınına konuşan Fogel, 8 ay uğraşmasına rağmen “Muhalif”i yayınlayacak bir tane bile çevrimiçi yayın platformu bulamadığını söyledi. Büyük medya şirketlerinin siyasi kaygılarla filme sahip çıkmadığını belirten yönetmen, bağımsız bir şirketle anlaşmak zorunda kaldığını açıkladı.

16. Zürih Film Festivali’nde ve Amerika’daki Sundance film festivalinde gösterilen film, eleştirmenlerden pozitif yorumlar toplamıştı. Prömiyere eski Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Netflix CEO’su Reed Hastings gibi ünlü isimler de katılmıştı. Ancak buna rağmen hiçbir platform filmi yayınlamaya yanaşmadı.

Fogel çekim sırasında Türk istihbaratının kendisine yardımcı olduğunu ifade etti. Filmde Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz ve İletişim Başkanı Fahrettin Altun gibi isimlerin görüşleri de yer alıyor.

Amerika’da 200’den fazla sinemada gösterilen “Muhalif”, yakında Türkiye’de de vizyona girecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.