Kaşıkçı Davası’nda akraba ağı

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı davasına ilişkin ilginç bir detay ortaya çıktı. Suudi Arabistan’da yürütülen davada, başsavcı ve soruşturulan kişilerin akraba oldukları öğrenildi.

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda, öldürülen Cemal Kaşıkçı’nın cinayet davasını soruşturan ve soruşturulan kişilerin akraba oldukları ortaya çıktı.

Katillerin de aralarında bulunduğu 20 şüpheliye İstabul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Dava dosyasına giren belgelerde BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard’ın 29 Ocak 2019’da İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Fidan’la yaptığı görüşmenin dökümüne dair ayrıntılara yer verildi.

Tutanağa göre görüşme, Callamard’ın davanın ne zaman açılacağını sormasıyla başladı. Suudi Arabistan’dan şüphelilerin ifadeleri istendi ve bazı belgeler istendi ancak Suudiler belge vermedi. Soruşturma kapsamında içerisinde Kaşıkçı’nın cep telefonu ve bilgisayarının olduğu dijital materyaller de istenmiş fakat bu talep de reddedilmiş.

Başsavcı Fidan, Callamard’a Suudi Arabistan’da yürütülen davada başsavcı ve soruşturulan kişilerin akraba olduğunu ve adli yargılamanın objektifliğini yitirdiği bilgisini verdi.

İkilinin görüşmesinde, Suudi veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın “Bu cinayet benim sorumluluğumdadır” açıklaması da gündemdeydi. BM Özel Raportörü Prens Selman’ın açıklaması üzerine, “Bu suçun bir devlet suçu olarak tanımlanması gerekiyor. Suudi Arabistan’ın öldürmeden sorumlu. Selman suç için kişisel sorumluluk almak istemiyor” ifadelerini kaydetti.

Callamard, Fidan ile yaptığı görüşmede, adalet için Türkiye’deki yargılamanın çok önemli olduğunun da altını çizdi.

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı