Karsu kimdir, kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Karsu için neden belgesel hazırlandı?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile yemek videosu gündem olan Karsu merak edilen isimlerden oldu. Türk-Hollandalı şarkıcı, beste yazarı ve piyanist Karsu, sosyal medyada gündem oldu. Peki Karsu kimdir? İşte Karsu'nun biyografisi...
Takip et
Karsu kimdir, kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Karsu için neden belgesel hazırlandı?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Doğum tarihi: 19 Nisan 1990

Doğum yeri: Amsterdam’da doğdu aslen Hatay’ın Karsu köyünden

Türk-Hollandalı şarkıcı-beste yazarı ve piyanist olan Karsu Dönmez, 19 Nisan 1990’da Amsterdam’da doğdu.

Dönmez, Hollanda’nın Amsterdam şehrinde Hatay’ın Karsu köyünden göç eden Türk kökenli anne Birgül ve baba Alpaslan Dönmez’in iki kızlarından biri olarak dünyaya geldi. 8 yaşındayken televizyonda gördüğü piyanoyu çalmaya karar verdi. Ailesi önce ona bir piyano kiraladı. Çok sevdiğini görünce de biriktirdikleri parayla ona bir piyano satın alındı. Karsu, Hollanda’daki Amerikan Büyükelçiliği’nin verdiği bir burs ile Amerika’ya gitti ve Rhode Island Üniversitesi’nde şan eğitimi aldı.

View this post on Instagram

A post shared by KARSU (@karsudonmez)

Karsu, aktif müzik hayatına 16 yaşındayken babasının sahibi olduğu, Amsterdam’daki Kilim Restoran’ın müşterilerine piyano çalarak başladı. Burada müşterilerin dikkatini çeken Karsu, ilgiyle karşılandı ve onu dinlemeye gelenlerin sayısı arttı. Bu durum karşısında ailesi Karsu için bir salon tutmaya karar verdi. Böylelikle onu dinlemek isteyenler için geniş bir mekânda konser vermiş olacaklardı. Ancak bu hesap Dönmez ailesinin düşündüğü gibi gitmedi. Karsu’yu izlemek isteyen insanların talebine, büyük bir konser verip konuyu kapatmak mümkün olmadı. Bu konserin akabinde Karsu, dünyanın en önemli sahnelerinden ve organizasyonlarından teklifler almaya başladı. Kısa süre içerisinde Concertgebouw’dan North Sea Jazz Festival’a ve hatta New York Carnegie Hall’a kadar önemli sahnelerde yer aldı. Konserlerinde gözlerini kapatıp onun sesine kulak verdiklerinde, New Orleans’ta dev bir caz yıldızını dinlediğini zannettiklerini dile getirenler oldu.

Karsu, Türkiye’deki çalışmalarına 2011 sonbaharında, plak şirketi, etkinlik ve menajerlik ajansı olan “Y Kültür Sanat” ile anlaşarak odaklandı. “Y Kültür Sanat” etiketiyle ilk stüdyo albümü Confession’ı (2012) ve Colors’ı (2015) Türkiye’de çıkardı. Bu iki albümde yer alan şarkıların neredeyse tamamının söz ve müziğini Karsu üstlendi.

Türkiye medyası, Karsu’ya ilk defa 2012 yılında Güneri Civaoğlu’nun sunduğu Şeffaf Oda isimli programda yer verdi. Bu program sayesinde farklı bir kitleye ulaştı. Karsu, İstanbul Zorlu Center PSM, Ankara Caz Festivali, Alanya Caz Festivali ve Akbank Caz Festivali gibi organizasyonlarda birçok konser verdi. 2014-2015 yılları arasında From New York to Istanbul adında bir dünya turnesine çıktı. 2018 yılında, Karsu Plays Atlantic Records adlı projesiyle 40’tan fazla salonda sahne aldı. Bu konserlerde, dünyaca ünlü Atlantic Records plak şirketinin kurucusu Ahmet Ertegün’ün hayat hikâyesi anlatıldı hem de Atlantic Records’dan çıkan hitler Karsu dokunuşuyla yeniden yorumlandı.

Karsu bu proje ile, Ertegün’ün yolculuğunu, Atlantic Records’dan çıkan şarkılarla sahneye birlikte taşıdı. Karsu, 2018’in Mayıs ayında bu konseri ilk kez Türkçe olarak Zorlu PSM’de sahneledi. Karsu Plays Atlantic Records turu, Londra Cadogan Hall’da sona erdi.

Sanatçı, üç yıl çalışarak hazırladığı ve kendi ismini verdiği Karsu isimli dördüncü albümünü 10 Ekim 2019’da yayınladı.

2 ÖNEMLİ ÖDÜL ALDI

Karsu, geçtiğimiz günlerde Kazakistan’da “Yılın Sanatçısı” ödülünü aldı. Hollanda’da yaşayan KARSU,aldığı bu ödülün sonrasında da Hollanda Kraliyet Ailesi tarafından Prince Claus Uluslararası Kültür Ödülü’ne layık görüldü.

Karsu kimdir, kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Karsu için neden belgesel hazırlandı?
2017 yılı Ekim ayında Altınözü ilçesinde sahne alan ve burada yakınlarını ziyaret eden, Hatay’ın müzik dünyasındaki gururu Karsu’nun çifte ödül alması ilimizde memnunluk yarattı.

İBB BAŞKLANI EKREM İMAMOĞLU İLE YEMEK YAPTI

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, şarkıcı ve piyanist Karsu ile kamera karşısına geçti. İmamoğlu’nun kendi YouTube hesabında paylaşılan videoda ünlü şarkıcı ile İBB Başkanı sigara böreği, humus ve salata yaptı.

İmamoğlu videoda öğrencilik zamanlarında pilav, makarna ve salata yaptığını anlattı. 1992’de üniversite öğrencisiyken bir lokanta açtığını ve İstanbul’un ilk Akçaabat köftecisinin kendisine ait olduğunu belirtti.

Söz konusu video sosyal medyada gündem olurken; Karsu’nun kim olduğu da internet sosyal medya kullanıcıları tarafından merak edildi.

KARSU VE EKREM İMAMOĞLU VİDEOSU İÇİN BU HABERE BAKINIZ

Karsu kimdir, kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Karsu için neden belgesel hazırlandı?

BELGESELİ ÇEKİLDİ

Öte yandan, çekimleri 5 sene süren ve Karsu Köyü’nden New York’a kadar Karsu’nun hikâyesini konu alan belgesel filmi Karsu: I Hide A Secret (2012), belgeselci Mercedes Stalenhoef tarafından çekildi. Belgesel, IDFA Belgesel Festivali’ndeki ilk gösterimin ardından dünyanın pek çok ülkesinde de gösterildi.

KARSU ALBÜMLERİ

2010 – Live aan ‘t IJ – canlı kayıtlardan oluşan albümü
2012 – Confession – ilk stüdyo albümü
2015 – Colors – stüdyo albümü
2019 – Karsu – stüdyo albümü

CANLI ALBÜMLERİ
2018- Play My Strings (Live at the Royal Concertgebouw)

SINGLE’LARI
2014 – “Raise Our Hands”
2018 – “Jest Oldu”
2018 – “Paint It Black”
2018 – “Play My Strings” – Kraliyet Konser Salonu kayıtları albümü
2018 – “A Change Is Gonna Come”
2018 – “Esmerim Biçim Biçim”
2019 – “Itiraf”
2019 – “Sana Ne”
2019 – “Ben Yanındayım” (Çağrı Sinci ile)
2021 – Gülümse
2021 – Sonunda

KARSU FOTOĞRAFLARI

Karsu kimdir, kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Karsu için neden belgesel hazırlandı? Karsu kimdir, kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Karsu için neden belgesel hazırlandı? Karsu kimdir, kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Karsu için neden belgesel hazırlandı? Karsu kimdir, kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Karsu için neden belgesel hazırlandı? Karsu kimdir, kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Karsu için neden belgesel hazırlandı? Karsu kimdir, kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Karsu için neden belgesel hazırlandı?

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.