Kars’ta Etkili Olan Kuraklık Bal Üreticilerini Vurdu

Bahar ayının kurak geçmesi Kars'ta bal üreticilerini vurdu. Bölge halkının önemli geçim kaynaklarından biri olan bal üretiminde ciddi bir düşüş oldu.

Sahip olduğu eşsiz doğası ile birçok bitki çeşidine evsahipliği yapan Kars’ta bu yıl bal üretiminde yüzde 50’lik bir düşüş yaşandı. Bu düşüşü bahar ayının kurak geçmesine bağlayan arıcılar, fiyatların da üretime endeksli olarak artış göstereceğini belirtti. Son yıllarda kentte önemli bir gelir kapısı haline gelen bal üretimindeki bu düşüş, bölge insanını olumsuz etkileyecek.


Hayvancılık alanında Türkiye’nin önde gelen kentlerinden biri olan Kars, son yıllarda arıcılık alanında da önemli mesafe kat etti. Kentte irili ufaklı birçok arıcı, kurdukları tesislerde bal üretimi yaparak hem bölge ekonomisine hem de ülke ekonomisine önemli katkı sağlıyor. Ancak son yıllarda küresel ısınma ile beraber değişen iklim koşulları, kentte arıcılık yaparak geçimini sağlayanları bir hayli sıkıntıya soktu. Geçtiğimiz yıl aşırı yağışlar, bu yıl da etkili olan kuraklık, bal üretimini yarı yarıya düşürdü. Bölgede bu işle uğraşan vatandaşlar, üretimdeki düşüşün vatandaşın cebine yansıyacağını düşünüyor.

VATANDAŞ KARA KARA DÜŞÜNÜYOR

Kentte bir diğer geçim kaynağı olan kazların da hastalık nedeniyle yetkililer tarafından toplanması vatandaşı kara kara düşündürüyor. Ot ve yem fiyatlarındaki önlenemez yükselişle bölgedeki yaşam her geçen gün biraz daha zorlaşırken, bölge insanı da ekstra kazanç kapılarını bir bir kaybediyor. Kentte çetin geçen kış şartları, ekonomik darboğazla insanları daha da zorlayacağa benziyor.


'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı