Kars kazı bu yıl çeyrek altınla yarışacak

Son yıllarda Türkiye genelinde şöhreti yayılan Kars kazı, bu yıl çeşitli hastalıklardan dolayı civcivlerin toplanması ile deyim yerindeyse karaborsaya düşecek.

Kars yöresinin vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan Kars kazı, son yıllarda şöhretinin Türkiye geneline yayılması ile bölgede yaşayanlar için de iyi bir kazanç kapısı olmuştu. Geçtiğimiz yıl ortalama 200 liradan alıcı bulan Kars kazının, bu yıl çeşitli hastalıklardan dolayı birçok köyde civcivlerin toplanması ile 300 liraya kadar yükselmesi bekleniyor.


KAZ ETİ YEMEK ARTIK LÜKS OLACAK

Bölgeye yaz aylarında gidip kazları civcivken alan birçok kişi, gittiği civar köylerden eli boş döndü. Birçok köyde çeşitli hastalıklardan dolayı kanatlı hayvanların toplanması hem vatandaşları hem de bölgede bu işin ticaretini yapanları olumsuz etkiledi. Geçtiğimiz yıl ortalama 180 ila 200 lira arası alıcı bulan Kars kazının yaşanan bu olumsuzluklar neticesinde 300 liradan satılması bekleniyor. Bölgenin yaz aylarında göçmen kuşların uğrak noktası olması hastalığın dışarıdan gelebileceği ihtimalini güçlendiriyor. Hastalık sonrası kanatlı hayvanları yetkililer tarafından toplanan vatandaşlar “Mağduruz” diye serzenişte bulunuyor.

KORUNAKLI ÇİFTLİKLER YAYGINLAŞMALI

Son dönemlerde bölgede devletten alınan teşviklerle profesyonel anlamda yapılmaya başlanan kaz üreticiliğinin daha fazla yaygınlaştırılması amaçlanıyor. Bu anlamda kurulacak korunaklı çiftliklerin, hastalık riskini daha da azaltması bekleniyor. Kazların yanı sıra diğer kanatlı hayvanların da toplanması bölgede günlük yumurta ve et ihtiyacını bu hayvanlardan karşılayan vatandaşları zora soktu.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı