Karpuz sezonu açılır açılmaz ihracatta başladı!

Koronavirüse rağmen gerekli tedbirler alınarak kaliteli tarımsal üretime devam edilen Türkiye’de, 25 günde 4 bin ton karpuz ihraç edildi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle bazı ülkelerde imalatta meydana gelen sıkıntı, Avrupa ülkelerindeki talebi Türkiye’ye yönlendirdi. Gerek talebin artması gerekse karpuz imalatının yoğun olduğu Antalya ve Adana’da imalatın fazla olması ihracatçıları sevindirdi. Özellikle nisanın sonlarında hareketlenen karpuz ihracatı, hem üreticilerin hem de ihracatçıların yüzünü güldürdü.

Batı Akdeniz İhracatçılar Biliğinin verilerine göre, geçen sene 25 Nisan-20 Mayıs’ta ortalama bin ton karpuz ihracat eden Türkiye, 480 bin 320 dolar gelir sağladı. Bu sene geçen senenin aynı dönemine göre gerek kilogram gerekse gelir bazında ciddi oranda artış yakalandı. Avrupa ülkelerine 4 bin ton karpuz gönderen Türkiye, gelir noktasında da 1 milyon 700 bin dolar döviz girdisi sağladı.

“SEZONA ÇOK İYİ BAŞLADIK”

Yaş sebze ve meyve ihracatında aktif role sahip bir firmanın sahibi Abdullah Bulut, AA muhabirine, karpuz ihracatına bu sezon nisanın sonlarında başladıklarını belirtti. Türkiye’de yetişen karpuza talebin her geçen gün arttığını vurgulayan Bulut, şunları kaydetti:

“Kovid-19 salgını sebebiyle Yunanistan’da ve karpuz üreten Akdeniz ülkelerinde oldukça fazla tarımın yapılmaması ya da üretilen karpuzun istenilen kalitede ve tatta olmaması Türk üreticilerine yaradı. Sezona çok iyi başladık ve bu şekilde de gidecek gibi gözüküyor. Özellikle Antalya ve Adana’da üretilen karpuzlar daha tatlı ve lezzetli. Koronavirüs salgını, imalatın kaliteli ve verimli olması uluslararası ticaretin bizim lehimize gelişmesini sağladı. Yaş sebze ve meyve ihracatçısı son derece mutlu günlerini yaşıyor.”

Bulut, iyi bir sezon geçirdiklerini, özellikle Avrupa pazarındaki talepten memnun olduklarını ifade etti. Tırlarla sevkiyat yaptıklarına değinen Bulut, karpuzu ağırlıklı olarak Almanya’ya gönderdiklerini, oradan yakın coğrafyaya dağıtım yapıldığını belirtti.

Yaz döneminde de ihracatın böyle devam etmesini beklediklerini anlatan Bulut, bu vaziyetin gelecek senelerde da ihracatın Türkiye’ye kaymasını sağlayacağını bildirdi.

“BOŞ ARAZİ BIRAKMAYALIM”

Bulut, Türkiye’de yaş sebze ve meyve üreticilerinin salgını, aldığı önlemler sayesinde problemsiz biçimde atlatmaya çalıştığını söyleyerek, “Sektör olarak ihracatımız çok iyi gidiyor. Şu anda ekilmedik, dikilmedik arazi bırakmayalım. Ne bulursak ekelim. Toprağımıza, coğrafyamıza baktığımızda çok nitelikli bir ülkede yaşıyoruz, kaliteli ürünler çıkarıyoruz. Ülkemizin 2023 ihracat hedefleri var, bunları gerçekleştirmek için canla başla çalışıyoruz.” diyerek konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı