Karne dağıtılacak mı, Dijital karne nasıl alınır?

18 milyon öğrencinin dijital karneleri bugün erişime açılıyor. Karnelerini basılı talep edenler ise 2 Temmuz’dan itibaren okul müdürlüklerinden alabilecek.
Takip et
Karne dağıtılacak mı, Dijital karne nasıl alınır?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kovid-19 salgını önlemleri kapsamında uzaktan eğitim yoluyla başlayan 2020-2021 eğitim öğretim senesi bugün sona eriyor. İlkokul, ortaokul ve lise kademesindeki ortalama 18 milyon öğrencinin karne ve başarı belgeleri de bugün e-Okul’dan erişime açılıyor. Talep edenlere basılı karne, başarı belgeleri ve mezuniyet diploması 2 Temmuz’dan itibaren okul müdürlüklerince verilebilecek.

TELAFİ PROGRAMI UYGULANACAK

Karnelerin dijital ortamda erişime açılmasının sonrasında, 2 Temmuz’a kadar okullarda öğrencilerin ihtiyaçlarına göre etkinlikler gerçekleştirilecek. Liselerde ise sorumluluk ve mazeret sınavları 2 Temmuz’a kadar tamamlanacak, öte yandan destekleme ve yetiştirme kursları ile 12. sınıflara yönelik rehberlik faaliyetlerine devam edilecek. Daha sonra 1,5 senesi kapsayan Ulusal Destekleme Programı’nın (UDEP) yaz tatili bölümü olan “Telafide Ben de Varım” programı uygulanacak. 21 Haziran-2 Temmuz arasında müracaat yapılabilecek telafi eğitimi programı, 5 Temmuz-31 Ağustos arasında düzenlenecek. Program kapsamında okul, ilçe ve il genelinde gerçekleştirilecek bilimsel, sosyal, kültürel, sportif eğitim faaliyetleri ile etkinliklerle alakalı detaylara https://telafidebendevarim.meb… adresinden erişilebilecek. Eylülde ilkokula başlayacak olmasına karşın okul öncesi eğitimden yararlanamamış çocukların hazır bulunuş düzeyini artırmak ve ilkokula akranlarıyla eşit koşullarda başlamalarını temin etmek maksadıyla okul öncesinde yaz okulları açılacak. Okul öncesi eğitimde, velilerin tam gün çocuk kulübü istekleri ise açılacak çocuk kulüpleriyle karşılanabilecek. Yaz okulu ve çocuk kulüpleri, karneler verildikten sonraki hafta başlamak üzere açılabilecek.

OKUMA TARAMASI BAŞLATILACAK

Program kapsamında, 1’den 2’ye geçen öğrenciler için okuma yazma taraması başlatılacak, bu taramaların neticelerine göre, ihtiyacı belirlenen öğrencilere ek ders ve ek materyal desteği sağlanacak. Öte Yandan 3 ve 4. sınıf öğrencileri İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) uygulaması ile desteklenecek. Destekleme programı için 1-8. sınıf öğrencilerine yönelik hazırlanan çalışma kitapları ve 1-4. sınıf öğrencilerine tamamlayıcı çalışma yaprakları eylül ayında ücretsiz dağıtılacak. Bakanlık, liseler için de kritik kazanımlar taraması hazırladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.