Kardeş Azerbaycan’da hem yas hem de gurur günü… Azerbaycanlılar 20 Ocak şehitlerini anıyor

1990’da Sovyet ordusunun Bakü’ye girerek 147 sivili katlettiği “20 Ocak Katliamı’nın üzerinden 31 yıl geçti. Şehitler için tüm Azerbaycan’da hayat 1 dakikalığına durdu.
Takip et
Kardeş Azerbaycan’da hem yas hem de gurur günü… Azerbaycanlılar 20 Ocak şehitlerini anıyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Azerbaycan genelinde bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Azerbaycanlılar iş yerlerinde, sokakta, metroda saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşu boyunca Hazar Denizi kıyısındaki gemiler de siren çaldı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Bakü’deki Şehitler Hiyabanı’nı ziyaret etti. Törene, Aliyev’in eşi, Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Mehriban Aliyeva ve diğer üst düzey devlet yetkilileri de katıldı.

Aliyev, Ebedi Ateş Anıtı’na çelenk bıraktı. Azerbaycan milli marşı okundu.

Her yıl yüz binlerce Azerbaycanlı, şehitliğe akın ediyor. Mezarlara, 20 ocak katliamının sembolü olan kırmızı karanfiller bırakılıyor.Şehitlik önünde uzun kuyruklar oluşuyor.

20 Ocak direnişi Sovyetler Birliği’nin çöküşü ve bağımsızlığın kazanılmasında önemli bir dönüm noktası. O gece silahsız Azerbaycanlılar Bakü’nün girişlerinde tankların önünde canlı barikatlar kurdu. Sovyet tanklarının şehre girişini engellemek için başkentin girişine etten duvar ördü.

Tanklar insanları ezerek Bakü’ye girdi. Ancak gece vakti yaşanan katliam kimsenin gözünü korkutmadı. Yüzbinlerce Azerbaycanlı, ertesi gün yine Azatlık Meydanı’ndaydı.

Halk, keskin nişancı tehdidi gölgesinde şehitlerini defnetti.

Bu olaylardan sonra Azerbaycanlıların bağımsızlık talepleri daha da alevlendi ve kısa süre sonra Azerbaycan bağımsızlığını kazandı.

20 Ocak kardeş Azerbaycan’ın resmi yas günü. Aynı zamanda bir kahramanlık destanının yazıldığı gün olarak tarihe geçti.

Kaynak: Haber Global

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.