Kararı duyan sınıra gidiyor!

Avrupa'ya geçmek isteyen İstanbul'daki düzensiz göçmenlerin, Edirne'ye gidişi devam ediyor. Sınıra doğru hareket etmek üzere Vatan Caddesi'nde toplanan aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da olduğu göçmenlerden bazıları, Avrupa sınırında bulunan Edirne'ye gitmek üzere otobüslere binerek hareket etti.

Suriye İdlib’de Türk askerlerini hedef alan hava saldırısının ardından Türkiye Avrupa’ya gitmek isteyen mültecileri durdurmama kararı aldı. Kararın ardından mülteciler Türkiye’nin batı sınırlarına ulaşmaya çalışıyor.

Suriye’nin İdlib kenti kırsalında rejim kuvvetleri tarafından yapılan Türk silahlı Kuvvetleri’ne yönelik hava saldırısının ardından Türkiye’nin muhtemel yeni mülteci baskısını taşıyamayacağı ifade edildi.

Türkiye’nin AB’ye gitmek isteyen mültecileri durdurmama yönünde karar aldığı haberinlerinin ardından Edirne’de göçmen hareketliliği yaşanmaya başladı.

İZDİHAM ÇIKTI

Avrupa’ya geçmek isteyen düzensiz göçmenler, otobüslerle Kazlıçeşme’den Edirne’ye gitti.

İstanbul’da yaşayan ve Afgan uyruklu olduğu belirtilen düzensiz göçmenler, sınıra doğru hareket etmek üzere Kazlıçeşme’de toplandı.
,Aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da olduğu göçmenler otobüslere binerek, Avrupa sınırında bulunan Edirne’ye doğru yola çıktı.

YUNANİSTAN İZİN VERMİYOR

Farklı bölgelerden otobüslerle belli bir noktaya kadar ulaşan göçmenler yolculuklarına, tarlalardan yürüyerek devam etti. Ayrıca Edirne çevresindeki göçmenler de sınır kapısına ulaştı. Ancak göçmenlerin Yunanistan’a geçişlerine izin verilmedi.
Yunan askerlerinin güvenlik önlemlerini artırdığı bölgede göçmenlerin bekleyişi sürüyor. Göçmenlerin ateş yakarak ısınmaya çalıştığı görüldü.

AT ARABALARIYLA YOLCULUK EDİYORLAR

Öte yandan, taksiler ile çok sayıda göçmen sınır kapılarına doğru hareket etti. Ayrıca, otoyoldaki yolculuğuna at arabalarıyla devam eden göçmenler de bulunuyor. Göçmenlerin yolculuğu ve bekleyişi havadan da fotoğraflandı.

Eskişehir’de yaşayan göçmenler ve mülteciler, Edirne’nin yanı sıra diğer sınır illerine sefer düzenleyen firmalarda yoğunluğa neden oldu. İranlı Reşat Salihi, “Biz şu anda 4 kişiyiz ama çevremizde çok mülteci var. Sınırlara gitmek için evlerini bırakıp, çantalarıyla sınıra gidiyorlar” dedi.

MİDİLLİ’YE AYAK BASTILAR

Sabah saatlerinde 15 düzensiz göçmen küçük bir şişme bot ile Midilli’nin Skala Sikaminea bölgesine ayak bastı.

Ege adalarında tutulan binlerce kişi, sivil toplum kuruluşlarınca elverişsiz ve insani olmadığı gerekçesiyle eleştirilen kamp koşullarında konaklıyor.

Yaklaşık 19 bin göçmenin kaldığı 3 bin kapasiteli Moria Kampı ile ilgili Sınır Tanımayan Doktorlar örgütünden yapılan açıklamada, “Moria Kampı’nda kalanların akıl ve beden sağlıkları sürekli tehlikede. Yunanistan ve Avrupa Birliği hemen harekete geçmeli.” uyarısında bulunulmuştu.

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı