Karar Resmileşti! Peçe Takan 150 Euro Ceza Ödeyecek

Hollanda hükümeti, tartışmalı kararını yasalaştırdı. Artık ülkede kamu alanlarında peçe ve burka takanlara 150 Euro idari para cezası kesilecek.

Hollanda hükümetinin uzun süredir tartışılan kararı bugün resmileşti. Ülkede kamusal alanda burka, peçe ve kar maskesi gibi yüzü tamamen kapatan giysilerin giyilmesi resmen yasaklandı. Aşırı sağcı Özgürlük Partisi’nin (PVV) lideri Geert Wilders, kamusal alanda başörtüsünün de yasaklanmasını talep ediyor.


400 KADIN YÜZÜNÜ PEÇE İLE KAPATIYOR

Yürürlüğe giren yasa kapsamında ülkedeki kamusal alanlarda yüzünü açmayı reddeden kişilere 150 euro para cezası verilecek. Toplu taşıma sürücüleri ile kamu görevlileri, buna karşı çıkanlar olduğunda olay yerine polis çağırabilecek. Ülkede 400 civarında kadının burka ve peçe taktığı belirtiliyor. Uluslararası Af Örgütü Hollanda Temsilciliği ise, yayınladığı “Kadınlar ne giyeceklerine kendileri karar verir” başlıklı bir videoyu sosyal medya hesaplarından paylaşarak yasalaşan karara karşı çıktıklarını belirtti.

Hollanda’daki Türkiye ve Fas kökenli politikacıların kurduğu Nida Partisi de ise yasaya şiddetle karşı çıkarak, bu kadınların mağdur edileceğini ve kendilerine kesilecek para cezalarını partilerinin ödeyeceğini duyurdu.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı