Karanlık tasarım Atak-2, IDEF 2019’da görücüye çıktı

TUSAŞ uzun süren mesailer sonunda ağır sınıf taarruz helikopteri Atak-2’yi görücüye çıkardı. Karanlık tasarımı andıran simsiyah rengine sahip helikopter sadece 2 kişilik ve 200 kg faydalı yük taşıyabiliyor. IDEF 2019’da görülen helikopter ilk test uçuşunu 5 yıl sonra yapacak.


Karanlık tasarım Atak-2, IDEF 2019’da görücüye çıktı

Türkiye’nin savunma sanayisinde oldukça büyük rol oynayan ve başka ülkelere de onlarca satılan Atak helikopterinin yeni versiyonu IDEF 2019’da ortaya çıktı. Atak-2 olarak adlandırılan yeni tasarım helikopterin taarruz ve keşif için kullanılacak. Yeni helikopter sadece 2 kişilik olması ile de görenleri kendisine hayran bırakıyor. Atak-2 diğer helikopterlerin aksine sadece 2 kişiliktir ve personel taşımıyor. Taarruz yada keşif için kullanılacak olan bu helikopterin özellikleri düşmanın korkulu rüyası oluyor.

TUSAŞ UZUN SÜREN MESAİLER YAPTI

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) yeni yaptığı ağır sınıf taarruz helikopterini TSK bünyesine katmaya başladı. Türk askerinin bu alandaki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yapılan bu helikopter, eski Atak serisine göre çok daha ağırdır ve aynı zamanda çok daha güçlü silahları bünyesinde barındırmaktadır. Yüksek manevra kabiliyetine ve performansına sahip olan Atak-2 yüksek miktarda yük taşıyabiliyor. Etkin ve caydırıcı bir taarruz helikopterinin tasarlanarak üretilmesi hedefine de emin adımlarla giden TUSAŞ, uzun süren mesailer sonucunda Atak-2’yi kamuoyunun huzuruna sundu.

Ağır sınıf taarruz helikopteri olacak Atak-2’nin ilk test sürüşü 5 yıl sonra yapılacak. Bünyesinde ağır silahlar, yüksek teknolojisi ve yazılımı haricinde 200 kilogramdan fazla faydalı yük taşıma kapasitesine sahip olacak. Askere acil olarak ulaştırılması gereken mühimmat, sağlık malzemesi, yemek yada benzeri şeyler içinde kullanılan Atak-2’nin asıl işi taarruz olacak. Düşmanın korkulu rüyası olan bu helikopter Türkiye’nin gücüne güç katacak. Atak-2 karanlık tasarımı andıran simsiyah bir renk ile IDEF 2019’da görücüye çıktı ve herkesin beğenisini kazandı.

Yazar: Samet Yeniyar

Samet Yeniyar
Diyarbakır'da yerel bir gazetede meslek hayatına atılan Samet Yeniyar, 1984 doğumludur. Yeniyar, Yeditepe Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra iş hayatında hızlı bir yükseliş göstererek kısa süre içerisinde ulusal haber sitelerinde görev almayı başarmıştır. Yeniyar, özelikle ekonomi alanında ciddi çalışmalar yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.