Karadeniz’in Ciğerleri Yandı: 4 İlde Yangın!

Manzarasıyla doğasıyla herkesi kendine hayran bırakmayı başaran Karadeniz'in Trabzon'u, Artvin'i, Giresun'u ve Ordu'su yandı. Çok sayıda hektar alan zarar gördü.

Karadenizin ciğerleri yandı.

Önce Trabzon cayır cayır yandı sonrasında da Artvin, Giresun ve Ordu.

Dün akşam saatlerinde 26 farklı noktada örtü ve orman yangını çıktı.

Saat 17.00’den sonra bölgelerden peş peşe yangın ihbarları geldi.

Mevsim normallerinin üstündeki sıcak hava dalgası ve rüzgârın da etkisiyle hızla yayılan alevler, yerleşim yerleri ve tarım arazilerine sıçradı.

Yangınlara belediye itfaiye ekipleri ile orman işçileri ve AFAD ekipleri çok sayıda araçla müdahale ederken, çalışmalara, vatandaşlar da destek veriyor.

TRABZON’DA 5 EV YANDI

Trabzon’da 10 ilçede, 22 farklı noktada çıkan yangınlarda, Çaykara ilçesi Ulucami Mahallesi’nde Abdurrahman ve İlyas Bahadır’a ait 2 ev yandı.

Arsin ilçesi Güneyce Mahallesi’nde çıkan orman yangınında ise 3 ev kullanılmaz hale geldi.

Arsin’de 50 hektarlık alanda etkili olan yangınlara çevre illerden gelen takviye ekiplerin de katılımıyla müdahale sürüyor.

Arsin’de, yangının ilk belirlemelere göre ortalama 50 hektar alanda etkili olduğu bildirildi.

ALEVLERLE MÜCADELE EDİYORUZ

Arsin Belediye Başkanı Sait Gürsoy, “Yangın mahallenin yüksek kesimlerinde çıktı. Ortalama 50 hektarlık alanda şiddetli rüzgârla birlikte yayılan bir orman yangınına maruz kaldık. Şu an yangının yayıldığı bölgeye yakın olan köyde 5 evi önlem maksatlı boşalttık. Tüm ekipler burada. Alevlerle mücadele ediyoruz” şeklinde konuştu.

ORDU’NUN 100 HEKTARLIK ALANI ZARAR GÖRDÜ

Ordu’nun Ünye ilçesi Kadılar Mahallesi’ndeki ormanlık alanda çıkan yangın ise itfaiyenin müdahalesiyle söndürüldü. Yangında 100 hektarlık alan zarar gördü.

FINDIK BAHÇELERİ ZARAR GÖRDÜ

Giresun’da iki farklı noktada yangın çıktı. Eynesil ilçesi İshaklı köyünde çıkan orman yangınına ekiplerin müdahalesi ise devam ediyor. Kısmen kontrol altına alınan yangında fındık bahçelerinin zarar gördüğü öğrenildi.

YERLEŞİM YERLERİNE YAKIN ALANDA YANGIN ÇIKTI

Artvin’in Borçka ilçesi Taşlıtarla Camii bölgesinde de orman yangını çıktı. Yerleşim yerlerine yakın alanda çıkan yangına itfaiye ekipleri müdahale ediyor. Yayılan yangının kontrol altına alınması için çevre ilçelerden takviye itfaiye ekipleri sevk edildi.

KRİZ MERKEZLERİ OLUŞTURULDU

Trabzon Valiliği’nde yangınlarla alakalı kriz merkezi yaratıldı. Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu başkanlığında, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey’in de yer aldığı kriz merkezinde, ekipler yangınlara müdahale için yönlendiriliyor.

Yangınların çıkış sebebinin söndürme çalışmalarının sonrasında yapılacak incelemeyle netlik kazanacağı söylendi.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı