adplus-dvertising

Karadeniz’deki renk değişimi ‘Polen’ kaynaklı

Karadeniz’e kıyı illerden Bartın’ın Amasra ilçesinde Müsilaj benzeri oluşumlar görülmesi üstüne başlatılan inceleme neticelendi. Deniz yüzeyindeki renk değişiminin polen kaynaklı olduğu belirlendi.
Takip et
Karadeniz’deki renk değişimi ‘Polen’ kaynaklı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bartın’ın Amasra ilçesindeki Küçük Liman mevkii ile Amasra’ya bağlı Çakraz sahilinde denizin kıyı kesimlerinde görülen renk değişimi bölge sakinleri ve tatilciler tarafından endişe ile karşılanmıştı.

Sahil şeridini kaplayan ve kirlilik yaratan Müsilaj benzeri görüntüler üstüne Bartın Çevre, Şehircilik ve İklim İl Müdürlüğü ekiplerince renk değişimlerinin yoğun olarak görüldüğü noktalardan alınan numuneler analizi yapılmak üzere TÜBİTAK-Marmara Araştırma Merkezine gönderildi.

Karadeniz’deki renk değişimi ‘Polen’ kaynaklı

Karadeniz’deki renk değişimi ‘Polen’ kaynaklı

Yapılan araştırmalar neticesinde deniz yüzeyindeki renk değişiminin polen kaynaklı olduğu belirlendi. Bartın Çevre, Şehircilik ve İklim İl Müdürlüğü tarafından paylaşılan analiz raporunda, “Yapılan mikroskobik analiz neticesi Amasra Küçük Liman ve Çakraz Sahilinde deniz yüzeyinde yaşanan sarı renkli oluşumların polen kaynaklı olduğu belirlenmiştir. Hava ile atmosferde taşınan polenler; deniz, göl vb. su kaynakları ile buluştuğunda bu su kütlelerinin yüzeyinde özellikle kıyı kesim ve sahillerde birikerek sarı renkli kütlesel oluşumlara sebebiyet verebilmektedir. Polen dışında alınan deniz suyu numunesinde müsilaj oluşumunda rol oynadığı bilinen fitoplankton türlerine rastlanmamıştır” dendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.