adplus-dvertising

Karadeniz’de yunus ölümlerinden sonra korkutan bir manzara daha

Karadeniz’de son aylarda sıkça rastlanan yunus ölümlerinden sonra yeni bir vaka görüldü.
Takip et
Karadeniz’de yunus ölümlerinden sonra korkutan bir manzara daha
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ölü olarak sahillere vuran çok sayıda ‘kara gerdanlı dalgıç kuşu’, ölüm nedenleri incelenmek üzere araştırmaya alındı.

Sinop ve Samsun kıyılarında görüldü

Karadenizli vatandaşlar yunus balıklarının ölümünden sonra farklı bir türde korkutan manzarayla karşılaştı. Son günlerde birçok noktada sahillere vuran kara gerdanlı dalgıç kuşlarının ölümleri, endişe saçtı. Özellikle Sinop ve Samsun’un sığ kesimlerinde ölü olarak sahillere vuran çok sayıda kuş, Sinop 10. Doğa Koruma ve Milli Parklar ekiplerince bölgeden alındı.

Sinop Üniversitesi’nden Doç. Dr. Biyolog Evrim Sönmez, denizlerde görülen kuş türü hakkında bilgiler verdi. Sönmez, “Gavia arctica dediğimiz bir tür, Türkçe ismiyle kara gerdanlı dalgıç dediğimiz, dalgıçgiller familyasından bir su kuşu. Özellikle kış dönemini Türkiye’de geçiriyor, daha sonra da üreme bölgeleri olan Norveç, İsveç yahut Kanada’nın kıyılarına giderler. Sinop bölgesinde 20-25 adet kuş ölümünden bahsediliyor, Samsun’da da bir grup kara gerdanlı dalgıcın ölümünden bahsediliyor. Bu kuşların ölüm nedenlerine şu anda bir şey söylemek imkânsız” diyerek konuştu.

Virüs olasılığı üstünde duruluyor

Dr. Sönmez, geçen senelerde Kanada bölgesinde bu türlerin Batı Nil virüsüne yakalandıklarını, tekrardan bir virüs tablosuyla karşılaşma olasılığı olduklarını belirtti. Sönmez, “Açlık olabilir ilk etapta aklımıza gelen yahut Batı Nil virüsü dediğimiz bir virüs var bu birkaç sene önce Kanada’nın kıyılarında kara gerdanlı dalgıçların bir kısmında bulunmuş, onun sebebi olabilir. Balıkçı ağlarına takılmış olabilir ama düşük bir olasılık. Onun için virütik, bakteriyolojik yahut toksikolojik testlerin öncelikle yapılması gerekiyor net bir karar verebilmek için” dedi.

“Asla çıplak elle dokunulmasın”

Sönmez, bulaşıcı virüs olasılığı olabileceğinden vatandaşlara asla dokunmamaları gerektiğini dile getirdi. “Milli Parklar ya da yetkili kişilere haber versinler, o kişiler zaten lüzumlu giysileri giyip toplayacaktır. Asla çıplak elle dokunulmasın” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.