Karadeniz’de vatandaş arazilerde meteor (göktaşı) arıyor!

Karadeniz'de, önceki akşam gökyüzünü birkaç saniyeliğine aydınlatan ve meteor (göktaşı) düşmesi olduğu öne sürülen ışık huzmesi, heyecan yarattı. Bölgede meteor parçası düşme ihtimali üzerine çok sayıda vatandaş ilginç gördükleri taşları toplamaya başladı. Uzmanlar, dış kabuğu yanmış taşların meteor olabileceğini ve bulunması halinde alüminyum folyoya sarılarak bilimsel çalışma yapılması için kendilerine ulaştırılmasını istedi.

Türkiye´de, çarşamba günü saat 20.30 sıralarında Ağrı, Erzincan, Erzurum, Van, Trabzon, Artvin dahil bazı şehirlerde cep telefonu kameralarıyla çekilen görüntüler heyecanlandırdı.

DHA’nın haberine göre göktaşı (meteor) düşmesi olduğu öne sürülen görüntülerin sonrasında bazı kişiler, düştüğü öne sürülen göktaşı ya da parçalarını aramaya başladı. Trabzon’un Düzköy ilçesinde arazi ve ormanlık alanlarda arama yapanlar, herhangi bir ize rastlayamadı.

Karadeniz’de vatandaş arazilerde meteor (göktaşı) arıyor!

‘GÖKTAŞI BULDUM’

Trabzon’un Sürmene ilçesi Oylum Mahallesinde yaşayan 32 yaşındaki Recep Doğan, 20 sene önce ilçenin Pınarbaşı mevkisinde bulduğu ve ilk başlarda şarapnel parçası olduğunu düşünerek sakladığı 5 kilo 400 gram ağırlığındaki taş parçasının, geçmişte düşen bir meteor parçası olabileceğini öne sürdü.

Taşın analizini yaptırmak için bir uzmana ulaşmak istediğini belirten Doğan, “Taşı bulduğum yerin herhangi bir volkanik bölge yahut madeni cevher gibi bir özelliği yok. Etrafında bir taş ocağı da yok. Bahçedeydi ve ağır olduğu için şarapnel parçası olabileceğini düşünerek duvarının yanında bırakmıştım. Taşın üstündeki spiral biçimindeki gözenekler ve oksitlenme, taşın meteor olabileceği ve yanarak düştüğü izlenimi veriyor. Çevrede de buna benzer ve bu ağırlıkta herhangi bir taş yok. O yüzden meteor olabileceğini düşündüm” diyerek konuştu.

PROF. DR. UYSAL: DIŞ KABUĞU YANMIŞ OLMALI

Karadeniz Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Mineraloji ve Petrografi Anabilim Dalı öğretim mensubu Prof. Dr. İbrahim Uysal, Türkiye Meteor Takip Sistemleri Projesi yürütücüsü ve Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü öğretim mensubu Doç. Dr. Ozan Ünalan ile beraber, görüntüleri inceleyerek, meteorun düştüğü yeri belirlemeye çalıştıklarını belirtti. Göktaşlarının saniyede 20-30 kilometre hızla hareket ettiği için yandığını söyleyen Uysal, “Düşen gök cisimlerinin dış kabuğunda yanma izi, pürüzsüz ve yuvarlak biçiminde bir kabuk görüyoruz. Bu kabuk esasında arazide bulduğumuz cisimlerin ibaresi. Şu an çok popüler bir konu oldu. Her gök taşı düşmesinde o bölgedeki insanlar, buldukları taşları ‘meteor mudur’ diyerek bize getirip sormaya çalışıyor. Özellikle bu tarz olaylardan sonra bunun ibaresini alan insanlar, buldukları taşların dış kabuğunda yanma izi görüyorsa bunu değerlendirmeli. Her bulunan kayacın bize getirilip, `bu meteor mu´ denmesi hem bizim zamanımızı alıyor hem kendileri için masraf oluyor. Bunun önüne geçilmesi için ön tespit yapılmasında yarar var” şeklinde konuştu.

‘ALÜMİNYUM FOLYOYA SARIP BİZE ULAŞTIRIN’

Karaya düşen büyük meteorların yerde büyük kraterler yarattığını fakat çoğunlukla küçük meteor parçalarının düştüğünü kaydeden Uysal, “Sıcak olmadığı sürece bunları elinize almanızda herhangi bir sakınca yok. Bu malzemeleri bulan arkadaşlarımızın, kayacın kendi öz kimyasına zarar vermemek için bunları alüminyum folyo içine sarmalarını ve herhangi başka bir şeyle temas ettirmemelerini istiyoruz” şeklinde konuştu.

‘METEOR TAŞLARININ MADDİ KARŞILIĞI YOK’

Meteor parçalarının bilimsel çalışmalar için kıymetli olduğunu fakat maddi bir karşılığı olmadığını belirten Uysal, “Altın ve platin ender görülen bir elementtir ve ihtiyaç olduğu için öbür elementlere göre çok daha pahalıdır. İnsanlar bunu farklı bir yöne çekmeye, meteor parçası satmaya, meteordan tespih yapıp bunu ticarileştirmeye çalışanlar var. Bizim için hiçbir maddi karşılığı yok. Biz bu kayaçların bilimsel araştırmasını yaparak farklı neticelere gitmeye çalışıyoruz. Normal koşullarda bunu alıp kuyumcuya götürüp bozdurabileceğiniz, içerisinde çok kıymetli elementler içeren bir parça değil” ifadelerini kullandı.

Şu an bu göktaşının tam olarak nereye düştüğünü bilmediklerini belirten Uysal, “Rize, Artvin, Gürcistan tarafına hatta denize bile düşmüş olabilir. Bunu bulan şahısların en kısa sürede küçük bir parçasını bize göndermeleri çok mühim” çağrısında bulundu.

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı