adplus-dvertising

Karadeniz’de bulunan doğalgaz Türkiye’ye 10 yıl yetecek büyüklükte!

Karadeniz gazının ilk evredeki imalat miktarı günlük 10 milyon metreküp olarak planlanırken, Karadeniz’deki kuyuların ortalama 25 sene boyunca evlerin ihtiyacını karşılaması bekleniyor.
Takip et
Karadeniz’de bulunan doğalgaz Türkiye’ye 10 yıl yetecek büyüklükte!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Karadeniz’de Sakarya Gaz Sahasındaki Tuna-1 kuyusunda 405, Amasra-1 kuyusunda da 135 metreküp olmak üzere toplamı 540 milyar metreküpü bulan doğalgaz keşfeden Türkiye, bu gazı gelecek sene evlere ulaştırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar üç ayrı fazda yürütülürken, ilk faz çalışmaları kapsamında bölgede şu an 10’uncu sondaj kuyusunun açılması hedefleniyor. Kuyu çalışmalarının sonrasında boru hattı işlemlerine yoğunlaşılması beklenirken, su altı boruları temmuz ayından itibaren döşenmeye başlanacak.

Karadeniz’de bulunan doğalgaz Türkiye’ye 10 yıl yetecek büyüklükte!

Doğalgazı karaya taşıyacak olan 16 inç çapındaki borular, özel malzemelerle kaplandı. Böylece boruların yapıları, oksitlenme yahut farklı kimyasal etkilerle aşınma vaziyetine karşı dirençli hâle getirildi. Boruları karaya taşıyacak istasyonlar biterken, boruların hepsi da bölgeye taşındı.Karadeniz’de bulunan doğalgaz Türkiye’ye 10 yıl yetecek büyüklükte!

İKİNCİ FAZIN PROJESİ HAZIRLANIYOR
540 milyar metreküplük doğalgaz için ilk fazın kuyu çalışmaları sürerken, ikinci ve üçüncü fazla alakalı hazırlık ve projelendirme çalışmaları da eş zamanlı olarak devam ediyor. İlk evredeki imalat miktarı günlük 10 milyon metreküp olarak planlanırken, bu imalatın 4 sene içerisinde günlük 40 milyon metreküpe çıkarılması düşünülüyor. 40 milyon metreküp üstünden hesap yapıldığında, Karadeniz’deki kuyuların ortalama 25 sene boyunca evlerin ihtiyaç duyacağı tüm gazı üretebilecek kapasitede olduğu hesaplanıyor. Evleri ilgilendiren bu gaz miktarı, toplam tüketimin de %30’una denk geliyor.Karadeniz’de bulunan doğalgaz Türkiye’ye 10 yıl yetecek büyüklükte!

Karadeniz’de bulunan doğalgaz Türkiye’ye 10 yıl yetecek büyüklükte!

ARAMALAR DEVAM EDİYOR
Öte yandan, Karadeniz’deki arama ve sondaj faaliyetleri tam gaz devam ediyor. Hâlihazırda Fatih Sondaj Gemisi Karadeniz’de Gökçe-1 sondaj kuyusunda, Kanuni Sondaj Gemisi Türkali-4 sondaj kuyusunda, Yavuz Sondaj Gemisi de kuyubaşı vanası için planlanan noktada çalışmalarını sürdürüyor. Barbaros Hayrettin Paşa Sismik Araştırma Gemisinin Karadeniz’deki görevi, Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisinin ise İstanbul’daki bakımı devam ediyor. 19 Mayıs’ta Türkiye’ye gelen 4’üncü sondaj gemisi ise hazırlıklar için Mersin’deki Taşucu Limanı’nda bekliyor.

YAZIN ALINACAK GAZ TUZ GÖLÜ’NDE DEPOLANACAK
Bir yandan imalat için çalışmalar sürerken, öbür yandan arz güvenliğinin sağlanması maksadıyla doğalgaz depolarını genişletme çalışmaları da devam ediyor. Tuz Gölü Doğal Gaz Depolama Tesisindeki genişletme çalışmalarıyla 1,2 milyar metreküp kapasitenin, 2023’e kadar 5,4 milyar metreküpe çıkması planlanıyor. Öte Yandan, yaz aylarında alınacak gazın bölgede yaratılan yeni alanlarda depolanması ve depolanan gazın da kullanımın yoğun olduğu kış günlerinde şebeke sistemine aktarılması gerekiyor. Şu an 3,2 milyar metreküp depolama kapasitesi bulunan ve kapasitesinin çalışmalardan sonra 4,6 milyar metreküpe ulaşması beklenen Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi de sene sonundaki açılış için gün sayıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.