adplus-dvertising

Karadeniz’de bulunan doğalgaz 2023’te hazır!

Bakan Fatih Dönmez, geçtiğimiz aylarda Karadeniz'de bulunan doğalgaz rezervi ile ilgili konuştu. Dönmez çalışmaların 2023'te biteceğini belirtirken Mayıs ayında da yeni kuyu çalışmalarına başlayacaklarını açıkladı.
Takip et
Karadeniz’de bulunan doğalgaz 2023’te hazır!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Petrol Endüstrisinde Milli Teknolojiler Toplantısı’na ( PEMT-21) video konferans taktiğiyle katıldı. Bakan Dönmez “Karadeniz gazının ilk fazının 2023’e yetiştirilmesi için çalışmalar devam ediyor” açıklamasında bulundu.

Bakan Dönmez’in açıklamaları şu şekilde:

Zihinlerdeki duvarları yıkmak, kendi kalıplarımızı kırmak. Teknolojiyi alan ve kullanan değil, onu geliştiren sistemi kurgulamak zorundayız. Bugün teknoloji oyun değiştirici olarak kabul ediliyor. Bir kere yapıp bırakmak değil esas meselemiz. Başarısız olsak da denemek. Teknolojiyi üretmek, elde etmek zorundayız. Daha fazla yerli teknolojiyi işimize entegre etmekten geçiyor. Üretilmeyeni üretmek, çalışılmayanı çalışmak zorundayız.

“MAYIS İÇERİSİNDE KUYU TESTLERİNE BAŞLAYACAĞIZ”

PEMT’in ilk toplantısının sonrasında sinerji yakaladık. PEMT’in sektörde olumlu izdüşüm bırakması yerlileşme çalışmaları ismine mühim oldu. İlk toplantımızdan bu yana yeni fikir ve projeler ortaya atıldı. İlk sondaj kulesi, çatlatma, sondaj muhafaza kutusu gibi pek çok ekipman yerli olanaklarla üretilmeye başlandı. Yerli su altı robotumu Kaşif ve klinkat sistemimiz Titiz başta olmak üzere birçok ürün Made in Turkiye imzasıyla üretiliyor. Karadeniz gazının ilk fazının 2023’e yetiştirilmesi için çalışmalar devam ediyor. Mayıs ayı içerisinde kuyu testlerine başlayacağız.

“YERLİLEŞME İLE 76 MİLYON LİRA ÜLKEMİZDE KALDI”

Fatih Sondaj Gemisi Amasra-1 lokasyonunda keşif maksatlı sondaj çalışmasına devam ediyor. Biz sektörümüzün inancından yola çıkarak dedik ki ‘Biz bize yeteriz’. Eğer ekipmanların yerli muadillerini üretmeseydik yurtdışına 263.5 milyon lira bedel ödeyecektik. Ülkemizde kalan para yerlileşmeyle 76 milyon lira oldu.

“ELDE ETTİĞİMİZ BAŞARILARI İLERİ GÖTÜRMEKTE KARARLIYIZ”

Hem kara hem de deniz sondajlarımızda yürüttüğümüz operasyonlarda PEMT mühim bir kaldıraç olacaktır. Burada pek çok üretici, tedarikçi ile beraber olacağız. PEMT ile bu sektörde faaliyet gösteren paydaşlar sürece entegre olacak. Yeni firmaların yeni yatırımcıların sürece dahil olması sağlanacak. Biz enerji sektörü olarak elde ettiğimiz başarıları daha ileri götürmekte kararlıyız.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.