Karadeniz Usulü Fener, Denize Tam 40 Kilometre Uzakta

16. yüzyılda Giresunlu köylülerin, dağların üstündeki sisi deniz sanmasıyla yapılan fener Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeye aday gösterildi.
Karadeniz Usulü Fener, Denize Tam 40 Kilometre Uzakta
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Giresun’da bulunan ve denize en uzak deniz feneri olma özelliği taşıyan fener, Guinness Rekorlar Kitabı’na aday gösterildi.

16. yüzyılda 2 bin rakımlı Çaldağ tepesine yerleşen köylüler, dağların üstündeki sisi deniz zannetti. Bunun için bir fener inşa eden köylüler kısa süre sonra yanıldıklarını anlasa da iş işten geçmişti. O günden bugüne korunan fener, UNESCO mirası listesine alınmıştı. Yöre halkı şimdilerde farklı bir heyecan taşıyor. Denize 40 kilometre uzaktaki fener, denize en uzak deniz feneri olma özelliği ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye aday gösterildi.

GEMİ YAPIP YÜZDÜRMÜŞLER

Giresun Kültür Sanat ve Turizm Derneği 2’nci Başkanı İbrahim İlyasoğlu fenerin tarihini şöyle anlattı: Efsaneye göre, buradan dumanlar gelmiş, oradaki halk gemi yapmış. Gemiyi yüzdürmüşler. Böyle bir efsane oluşmuş. Bu efsane, 500 yıldır anlatılıyor. Bunun yanında Çaldağ’ın milattan önce 430 yılına ait hikayesiyle birlikte 2 bin 500 yıllık bir tarihi var. Efsaneye göre, burada insanlar, gemiyle birlikte yuvarlanmış. Bunu sembolize eden kayık ve fener yapıldı. Burası gurbetçiler, fotoğrafçılar ve turizmciler için çok güzel bir alan.

  • fener
  • karadeniz
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.