Karaciğerini babasına vererek hayatını kurtardı!

İstanbul'da yaşayan ve karaciğer yetmezliğine yakalanan 60 yaşındaki Ersin Aydın'ın donör beklerken durumu fenalaştı. Öğretmen kızı Gülşah Tamirak, tereddüt etmeden karaciğerinin yüzde 60'ını babasına bağışlayarak 'kahramanını' yaşama yeniden tutundurdu.

İstanbul’da yaşayan 60 yaşındaki Ersin Aydın karaciğer yetmezliğine yakalandı. Doktorlar acilen nakil olması gerektiğini söyleyerek karaciğer vericisi bulmasını istedi. Ataşehir Cahit Zarifoğlu İmam Hatip Lisesi’nde rehber öğretmen olan kızı haber müdürümüz Özkan Tamirak’ın eşi Gülşah Tamirak,‘ben vereceğim’ diye hastaneye başvurdu. Atakent Acıbadem Hastanesi’nde yapılan testler neticesinde Tamirak’ın dokuları babasına tam uyumlu çıktı.

‘HAKKINI NASIL ÖDERİM’

Atakent Acıbadem Hastanesi Organ Nakli Bölüm Sorumlusu Prof Dr. Remzi Emiroğlu ve ekibi tarafından 7 saat süren başarılı ameliyatın sonrasında Gülşah Tamirak’ın karaciğerinin yüzde 60’ı babası Ersin Aydın’a nakledildi. Tekrardan yaşama dönen Ersin Aydın, “Günden güne karnım şişiyordu. Artık çok zorlanıyordum. Kızım karaciğerini vererek beni yaşama döndürdü. Bir baba olarak çok zordu, hiç ameliyat olmamış kızım benim yüzümden en ağır ameliyata girdi. Onun hakkını artık nasıl öderim bilemem” şeklinde konuştu.

‘BENDEN MUTLUSU YOK’

“Zor vaziyette beni okutup bugünlere getiren babamdı. Nasıl vermezdim ki?” diyen Gülşah Tamirak ise şu şekilde konuştu: “Donör arama sürecine geçilmişti. Babama ‘Hiç merak etme hissediyorum, benim ki uyacak ve seninle el ele, kol kola ameliyata gireceğiz’ diye moral verdim.

Tabii ki koktum. Ama babamın yaşamı her şeyden önemliydi. Aile olmak da bunu gerektirirdi. İkimizin de vaziyeti şu an iyi. Yüzümüz aylar sonra güldü. Babamın yaşamını kurtarmış olmanın gururu ve mutluluğu içindeyim. Organ bağışının ne kadar mühim olduğunu yaşayarak anladım. Lütfen herkes organlarını bağışlasın.’

Ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Remzi Emiroğlu ile ekibi Prof. Dr. Hamdi Karakayalı, Doç. Dr. Tonguç Utku Yılmaz, Op.Dr. Ali Özer, Op.Dr. Selim Keçeoğlu, baba Ersin Aydın ve kızı Gülşah Tamirak’ı sağlığına kavuşturdu.

ORGAN VERİCİLER KAHRAMANIMIZDIR

“Hastamızın kronik karaciğer yetmezliğine bağlı şikayetleri vardı. Değerler yüksek olduğu için biz karaciğer nakli önerdik” diyen Prof. Dr. Remzi Emiroğlu meydana gelen süreci şu şekilde anlattı: “Kızı Gülşah Hanım verici oldu. Bu esasında kolay bir karar değil, çünkü karaciğerin yüzde 60 ila 70’ini veriyorsunuz. Bin vericiden bir tanesinde ölme riski var. Biz her bir vericiyi kahraman gibi görüyoruz. Çünkü kararı verip o masaya yatmak büyük bir olay; gayet sağlıklısınız ve siz birçok şeyi riske edip organınızı veriyorsunuz.”

O STRES YETİYOR

“Biz Ersin Bey’in ameliyatını zamanında yaptık, bir komplikasyon oluşmadı. Ara sıra Ersin Bey ve kızı gibi iki kişi ameliyata girerken arkalarında durup bakıyorum. Kocası ve çocuğu ameliyata giriyor, anne onlara öylece bakakalıyor. O stres insana yetiyor. Ayrıca Türkiye’de organ nakli seviyesi çok iyi. Şu anda 46 adet karaciğer nakli merkezi var. Senede 1600 karaciğer 3 bin 500 böbrek 100’e yakın kalp nakilleri yapılıyor.”

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı