Karabük’te tarihi mezarın içinden 1800 yıllık yüzük çıktı!

Karabük’ün Eskipazar ilçesindeki Hadrianaupolis Antik Şehrinde sürdürülen çalışmalarda kaya mezarlarının içinde 1800 sene öncesine ait üstünde mitolojiye göre Çobanların tanrısı ‘Pan’ karakteri işli yüzük bulundu.
Takip et
Karabük’te tarihi mezarın içinden 1800 yıllık yüzük çıktı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Eskipazar ilçesinin 3 kilometre doğusunda bulunan Hadrianaupolis Antik Şehri’nde 2003 senesinde başlatılan kazı çalışmaları Karabük Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Mensubu ve Kazı Başkanı Doç. Dr. Ersin Çelikbaş’ın başkanlığında sürdürülüyor.

Karabük’te tarihi mezarın içinden 1800 yıllık yüzük çıktı!

Eskipazar Budaklar köyünde M.Ö. 1’inci yüzyılda kurulduğu ve M.S. 8’inci yüzyıla kadar yerleşim maksadıyla kullanıldığı tahmin edilen Hadrianaupolis Antik Şehri’nde, Güney Nekropol’da yapılan kazı çalışmaları esnasında bulunan kaya mezarlarının içinde 1800 sene öncesine ait demir yüzük bulundu.

Karabük’te tarihi mezarın içinden 1800 yıllık yüzük çıktı!

Yüzüğün üstündeki akik taşında mitolojiye göre Çobanları tanrısı olan ‘Pan’ karakterin işlendiği görüldü. Yüzükle beraber bulunan öbür eserler Hadrianaupolis Antik Şehri içerisinde yer verilen arkeoloji laboratuvarında araştırmaya alındı.

Karabük’te tarihi mezarın içinden 1800 yıllık yüzük çıktı!

Karabük Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Mensubu ve Kazı Başkanı Doç. Dr. Ersin Çelikbaş yüzükle alakalı olarak, “Hadrianaupolis Antik Şehri’ndeki kazı alanlarımızdan bir tanesi de Güney Nekropol. Burada ortalama 3 senede 180 adet kaya mezarı açtık. Bu mezarların içerisinden enteresan buluntular gün yüzüne çıktı. Bu buluntulardan bir tanesi de demir yüzük. Demir yüzüğe bir taş yerleştirilmiş. Bu akik bir taş. İlginç olan nokta ise bu akik taşın üstüne gözle görmekte bile zorlanacağımız bir figür işlenmesi. Figürde ‘Pan’ dediğimiz fantastik bir karakter var. Burada keçi boynuzlarını, bacaklarını ve asa görmekteyiz. Hadrianaupolis Antik Kent’inde bu tip buluntuların ortaya çıkması antik dönemde bu tip takı sanatının ne kadar yüksek bir seviyede olduğunu da gösteriyor.” şeklinde konuştu.

Karabük’te tarihi mezarın içinden 1800 yıllık yüzük çıktı! Karabük’te tarihi mezarın içinden 1800 yıllık yüzük çıktı!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.