adplus-dvertising

Kanyonda mahsur kalan 2 kişi 25 saat sonra kurtarıldı

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde Sakaralan Yacı kanyonuna giren 6 kişilik gruptan 4’ü kendi olanaklarıyla çıkarken hipotermi yaşayan ve bulundukları alanda mahsur kalan biri kadın 2 kişi ise 25 saat sonra AFAD ekipleri tarafından kurtarıldı.
Takip et
Kanyonda mahsur kalan 2 kişi 25 saat sonra kurtarıldı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İlçeye bağlı Konarı köyü sınırları içinde yer verilen Sakaralan Yacı Kanyonu’na dün öğle saatlerinde giren ve akşam saatlerinde dönmeleri gereken 6 kişiden haber alamayan arkadaşları, vaziyeti 112 Acil Çağrı Merkezine bildirdi. Bunun üstüne bölgeye jandarma, UMKE ve AFAD ekipleri yönlendirildi.
Ankara’da Mağara Arama Kurtarma Derneği mensupları olan ve kanyon ile dağcılık alanında profesyonel oldukları tespit edilen gruptaki Murat Özkök, Mustafa Özkılıç, Erkan Haluk Yurdakul ve Tulga Şener, kendi olanaklarıyla Konarı köyü yakınlarında kanyondan çıkmayı başardı.

Kanyon içinde girdikleri şelale sonrası hipotermiye giren Ayşenur Biber ile Muharrem Sanuk ise yardım beklemeye başlamadı. Dağlık ve sarp bölge olduğu için gece müdahale edilmeyen 2 kişiye ekipler sabahın ilk ışıkları ile belirledikleri alana dron yardımıyla yiyecek gönderdi.

“Yapraklar yardımı ile hayatta tuttu”

Hipotermi’ye giren Ayşe Biber ve ekip arkadaşı Muharrem Sanuk, vücut ısılarını dengelemek için topladıkları yapraklara kendilerini sararak vücut ısılarını dengeleyerek geceyi kanyon içinde korunaklı bir bölgede geçirdi. Yürümekte oldukça zorlanan Ayşe Biber ile ekip arkadaşı Sanuk’u bulundukları yerden kurtarmak için AFAD ve derneği öbür arama kurtarma ekibinden oluşan 8 kişi sabahın ilk ışıkları ile kanyona girdi. Ekiplerin yardımı ile bulundukları bölgeden alınan 2 kişi kanyondan çıkarıldı. Ayşenur Biber, olay yerinde hazır bekletilen ambulansla ilk tedavisinin sonrasında Safranbolu Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.
Kanyonda mahsur kalan Muharrem Sanuk, dün öğle saatlerinde girdikleri kanyonda ilerledikleri sırada Ayşenur Biber’in şelalenin altından kalınca hipotermi geçirdiğini belirtti.

Bu sebeple uygun bir yerde mola vermek mecburiyetinde kaldıklarını söyleyen Muharrem Sanuk, “Durma kararı aldık. Öbür arkadaşlar çıktı, ben Ayşenur’un yanında kaldım. Kanyon, esasında zorlu bir kanyon değil. Bir yerde suyun altında fazla kalınca arkadaşımız çok üşüdü, hipotermi geçirip rahatsızlandı. Devam edemeyince orada kaldık. Biz esasında arama kurtarma ekibiyiz ama biz kurtarıldık.” şeklinde konuştu.
Kanyona giren biri kadın 6 kişilik grubun Ankara’dan geldikleri ve Mağara Arama Kurtarma Derneği mensubu oldukları öğrenilirken, kanyona izinsiz girdiklerinden dolayı Jandarma ekipleri, kanyona giren 6 kişiye 581’er TL idari para cezası uyguladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.