Kanun Teklifi Verildi! 4 Eylül Resmi Tatil Mi Oluyor?

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, 4 Eylül Ulusal Mücadele Günü’nün Resmi Tatil olarak kutlanması için kanun teklifi sundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Sivas Kongresi’nin gerçekleştiği 4 Eylül Ulusal Mücadele Günü’nün resmi tatil olarak kutlanması için meclise kanun teklifi sundu.
Karasu teklifinde Sivas Kongresi’nin 4 Eylül 1919’da, emperyalizme karşı bağımsızlık mücadelesi veren Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Anadolu’da başlatmış oldukları ulusal uyanışa ev sahipliği yaptığını vurguladı.

Kanun Teklifi Verildi! 4 Eylül Resmi Tatil Mi Oluyor?

4 EYLÜL’DE NE OLDU? ÖNEMİ NE?

4 Eylül’ün resmi tatil olması için kanun teklifi sunan CHP Sivas Milletvekili, günün önemini şöyle açıkladı: ‘’Sivas, Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşlarına 108 gün ev sahipliği yapması nedeniyle adeta milli mücadelenin ilk döneminde başkentlik yapmıştır. Bu nedenle 4 Eylül günün sadece Sivas’ta değil tüm yurtta Ulusal Mücadele Günü olarak kutlanması, Sivas Kongresi’nin öneminin hak ettiği noktaya gelmesi öngörülmektedir.’’

4 EYLÜL ULUSAL MÜCADELE GÜNÜ OLARAK KUTLANACAK

Karasu’nun meclise sunduğu teklif kabul edilerek yasalaşırsa 4 Eylül günü her yıl Ulusal Mücadele Günü olarak kutlanacak ve resmi tatil ilan edilecek.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı