Kanser hastaları için üretilen robot insan vücudunda hareket edebiliyor

Kanserli hücrelere ilaç bırakmak için üretilen ve milimetrik ölçülerle ifade edilen ‘Uçan Balina’ ismindeki robot, insan vücudunun içerisine girerek istenilen yöne hareket edebiliyor. Kızılötesi ışık yardımı ile çalışan robot hakkındaki detayları bu haberimizde ele alıyoruz.


Kanser hastaları için üretilen robot insan vücudunda hareket edebiliyor

Geçmişten günümüze kadar milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine sebep olan kanser hastalığı ile ilgili olarak tıp dünyasını şaşırtan gelişmeler oldu. Çinli bilim adamlarının geliştirdiği bir robot, insanların vücudunun içerisine girdikten sonra, istenilen bölgeye çok rahat bir şekilde gidiyor ve o bölgeye farklı yoğunluklarda ilaç bırakabiliyor. Kanser hastalıklarının tedavisinde kullanılmak için üretilen robota ‘Uçan Balina’ ismi verildi.

LABORATUVAR TESTLERİ BAŞARI İLE SONUÇLANDI

Kanser hastaları için özel olarak üretilen bu robotun boyutları milimetrik ölçülerle ifade ediliyor. Damar yoluyla vücuda girecek olan bu robotlarda çok küçük elektronik bir çip dışında, ilaç taşıması için deri ile uyumlu malzemelerden yapılmış bir bölme olacak. Uçağı ve balinayı andıran tasarım sebebiyle ‘Uçan Balina’ ismini alan hayat kurtarıcı robotun test aşamaları başladı. Hong Kong Üniversitesi’nde yapılan laboratuvar testleri başarı ile sonuçlandı.

KIZILÖTESİ IŞIK YARDIMIYLA ÇALIŞIYOR

Testleri devam eden ve insan vücuduna girdikten sonra istenilen bölgeye giden robot, kızılötesi ışık yardımıyla kanserli hücrelere ilaç bırakabilecek. Robotun yeteneklerini artırmak isteyen bilim adamları, robotun belirli yerlerde kanserli hücre örneği almasını da sağlamak istiyor. Kanserli hücreler kızılötesi ışık ile aydınlatılacak ve robot direkt olarak buraya gidecek. Kanser hastalarını sevindiren gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Yazar: Taner Kocaman

Taner Kocaman
Taner Kocaman, Ankara'nın Mamak ilçesinde 1990 yılında dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi'nde aldığı eğitimin ardından çeşitli gazete ve basın organlarında görev yapan Kocaman, özellikle eğitim alanında kendini geliştirmiştir. Kocaman eğitim kategorisinin yanı sıra dünya, gündem, spor gibi birçok konuda da başarılı haberler yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Facebook’tan ırkçılığa darbe hareketi! Kalıcı olarak kapatıldı

Facebook’tan ırkçılığa darbe hareketi! Kalıcı olarak kapatıldı

Facebook'tan yapılan yazılı açıklamada ırkçılık, nefret ve şiddete karşı darbe vurulduğu kaydedildi. Facebook'un hiçbir ideoloji ayrımı yapmaksızın aşırıcılığa kaçan herkesin hesabını kalıcı olarak kapatacağı haberi bütün dünyada gündem oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.