Kanolaya tarlalarını yeşil tırtıllar bastı!

Trakya çiftçisinin ‘sarı altın çiçeği’ olarak adlandırdığı, ayçiçeğine alternatif olarak ekilen ve bitkisel yağ üretiminde kullanılan kanolaya, bölgede ‘yeşil tırtıl’ adı verilen lahana güvesi zarar veriyor. Üreticiler, zararlı tırtıl ile mücadelede Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıkladığı ilaçları kullanmaya başladı.

Türkiye’nin tahıl ambarı olarak bilinen Trakya’da, koronavirüs önlemleri kapsamında çiftçiler özel izinle imalatlarına devam ederken, Trakya çiftçisinin ayçiçeğine alternatif olarak gördüğü kanolanın bölgedeki ekim alanları her geçen sene genişliyor. Baharla beraber Trakya tarlalarını sarıya boyayan tarlalar hasat dönemine hazırlanırken, ürüne bölgede ‘yeşil tırtıl’ isimi verilen lahana güvesi dadanıp, büyük zarar vermeye başladı. Tarım ve Orman Bakanlığı, zararlı tırtıl ile mücadele için 5 ilaç isimi açıkladı. Edirne’de üreteciler ilaçları kullanmaya başlarken, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri de tarlalarda araştırmalarda bulundu.

Kanolaya tarlalarını yeşil tırtıllar bastı!

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi Ziraat Odası Başkanı Ali Topuz, kanolada görünen tırtılın mahsule zarar verdiğini ve bazı bölgelerde zararın büyük olduğunu belirtti. Topuz, “Bölgemizde bu sene 30 bin dönüm kanola ekilmiştir. Fakat bu sene kanolada tırtıl istilası meydana gelmektedir. Şu anda bütün kanola eken çiftçilerimiz lüzumlu ilaçlamayı yapmış, kontrollerini sürdürmektedir. Fakat ona karşın zarar vardır. Gözle görünmeyen bu tırtıllar fakat ile traktör ile tarlanın içine girildiğinde traktörün üstünde kalmasıyla görülmüştür. Kanola üreticinin afet kapsamına alınması gerekmektedir. Ortada ciddi manada bir zarar vardır” şeklinde konuştu.

‘TRAKTÖRDE GÖRDÜ TEDBİR ALDI’

Çorlu’da 25 senelik çiftçilik yapan Mert Yılmaz ise tarlasını görmeye gittiğinde tırtılları traktöründe fark etti. Yılmaz, “Bu yıl özellikle tarlalarımızda kanolalarda tırtıl başlangıcı oldu. Tarlalarda gezdiğimizde çok bir zararı olmayacak gibi düşündük ama geliştikçe büyüdükçe yayılmalar başladı. Bulunduğu bölgedeki kanolaları yiyorlar. Alan alan, bölge bölge yayılmaya da başladılar. Esasında bunların evreleri var birinci, ikinci, üçüncü evreleri var ondan sonra da kelebek olup uçacaklarmış. İlçe Tarım Müdürlüğü ile yapmış olduğumuz görüşmede öyle söylediler. Tarlamda büyük zarar var. Ama önlemimizi aldık ilaçlamamızı yaptık. Bundan sonra bir tedirginliğimiz daha var. Kanola tarlalarımızın etrafında buğday ve ayçiçeği tarlalarımız var. İnşallah bunlardan ayçiçeği yahut buğdaylarımıza sirayet etmez diyerek düşünüyorum. Sık sık kontrollerimizi yapacağız, eğer onlarda görürsek lüzumlu ilaçlamayı yapacağız” diyerek konuştu.

Çiftçilerden Abbas Canku da ilk defa bu şekilde bir vaziyetle karşı karşıya kaldığını söyleyerek, “Tırtılların daha fazla sahil bölgesinde olduğunu işittim. Sonra tarlayı kontrol etmeye gittiğimde kurt vardı. İç kesimde kaldığımız için işitince önlem aldık. Ben tarlayı gezdiğimde baktım tırtıllar var hemen önlem aldım ve ilaçlamayı yaptım. Tabi bölgede kanola eken çiftçi arkadaşlarımızla görüşüyoruz. Ciddi bir vaziyet herkes ilaçlamaları yaptı. Bu ilk defa oluyor” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı