Kanarya Adaları’nda yanardağ patlaması

İspanya’ya bağlı Kanarya Adaları’nın en büyük 5. adası La Palma’da yer verilen Cumbre Viejaya Yanardağı’ndan 5 gündür devam eden lav akışı, 220 hektar alanı etkilerken, 400 evi ise yok etti.
Takip et
Kanarya Adaları’nda yanardağ patlaması
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İspanya’nın güneybatısındaki Kanarya Adaları’nın en büyük 5. adası olan La Palma’da yer verilen Cumbre Vieja Yanardağı geçtiğimiz pazar gününden bu yana lav püskürtmeye devam ediyor. Yanardağdan çıkan lavlar 12 metre yüksekliğe kadar ulaştığını söyleyen La Palma Adası yerel yetkilileri, 5 gündür devam eden lav akışının 220 hektar alan etkilediğini ve 400 evi yok ettiğini kaydetti.

ASİT YAĞMURU BEKLENMİYOR

Lavların ilerleme hızının ise saatte 4 metreye düştüğünü bildiren yetkililer, sahile 2 bin 500 metre mesafede olan lavların denize ulaşma olasılığının düşük olduğunu söyledi. Yetkililer, yanardağdan çıkan kül miktarının artmasının ve küllerin denize ulaşması nedeniyle deniz ekosisteminin kötü manada etkilemesinin beklendiğini kaydetti. Yanardağdan çıkan kül kitlesinin ise 4 bin 500 metre yüksekliğe ulaştığı ve hava ulaşımını olumsuz etkilediğini söyleyen yetkililer, küller sebebiyle Kanarya Adalarında asit yağmuru yapmasının beklenmediği bildirdi. Kanarya Adaları Volkanik Acil Vaziyet Planı (Pevolca) tarafından yapılan açıklamada ise, deniz suyundaki volkanik maddelerin araştırılmasına önem verileceği ifade edildi.

HÜKÜMET BAŞKANINDAN ÇAĞRI

Kanarya Adaları Hükümet Başkanı Angel Victor Torres düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, lavların yavaşladığını ancak lav akışının devam ettiğini söyleyerek, vatandaşlardan kendilerini tehlikeye atacak eylemlerden kaçınmalarını tavsiye etti. Kanarya Adaları Hükümet Başkan Yardımcısı Roman Rodriguez ise yaptığı açıklamada, evlerini kaybeden vatandaşların otellere yerleştirileceğini ve kendilerine prefabrik ev yapılacağını kaydetti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.