Kanal İstanbul’un temeli Haziran’da atılıyor!

Bakan Karaismailoğlu, “Ülkemizi lojistik bir üst haline getirecek Kanal İstanbul projemizin haziran ayı itibarıyla temelini atıyoruz” şeklinde konuştu.
Takip et
Kanal İstanbul’un temeli Haziran’da atılıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul projesinin birebir ölçeğindeki fotoğrafını Twitter hesabından paylaştı. Karaismailoğlu, mesajında, “Ülkemizi lojistik bir üst haline getirecek ‘Kanal İstanbul’ projemizin haziran ayı itibarıyla temelini atıyoruz” ifadesini kullandı.

‘DENİZDEN TAŞIMACILIK ARTIYOR’

Bakan Karaismailoğlu, dün akşam katıldığı televizyon programında da projeye ilişkin açıklamalarda bulundu. Karaismailoğlu, İstanbul’dan geçen gemi sayısının 25 bin olduğunu vurgulayarak, “Avrasya’nın tam merkezindeyiz. Geçtiğimiz günlerde Süveyş Kanalı’nda bir kaza oldu, kanal kapandı. Bir günlük maliyeti 9 milyar dolar. Lojistik koridorlar artıyor. Denizden taşımacılığın oranı her sene artıyor. Bugün İstanbul’da güvenli geçmesi gereken gemi sayısı 25 bin; ama biz arkadaşlarımızla beraber 43 bin gemiyi güvenli olarak geçirmeye çalışıyoruz. Bu seneler boyunca artacak ve ileride yetmeyecek” şeklinde konuştu.

Kanal İstanbul’un temeli Haziran’da atılıyor!

‘TÜRKİYE LOJİSTİK ÜST OLACAK’

2050 senesinde 78 bin geminin geçmesi beklendiğini kaydeden Karaismailoğlu, “Kanal İstanbul projesiyle Türkiye lojistik üst olacak. Haziran itibari ile projemize başlamış olacağız. Bizim 10 seneden sonra Kanal İstanbul’a ciddi bir biçimde ihtiyacımız olacak. Gemilerin bekleme süreleri uzayacak, bunların bekleme maliyetleri lojistik maliyetleri düşünüldüğünde Kanal İstanbul’dan geçmek daha avantajlı olacak. 5 senede bitirmeyi planlıyoruz. Sazlıdere Barajı İstanbul’un su ihtiyacının 2,9’unu karşılıyor. Yapılan barajlarla kayıptan daha çok su ihtiyacı oluşturulacak. Güzergah üstünde orman alanı bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.