Kanal İstanbul Projesinin Maliyeti Arttı

28 Kasım'da son hali verilecek olan Kanal İstanbul projesinde maliyet 60 milyar liradan 75 milyar liraya çıktı.

Kanal İstanbul’un Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna son şeklinin vermek amaçlı 28 Kasım’da İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısı yapılacak. Küçükçekmece, Avcılar, Arnavutköy ve Başakşehir ilçelerinden geçecek yaklaşık 45 km uzunluğunda ve 20.75 metre derinliğinde olan projenin daha önce 60 milyar TL olarak ilan edilen maliyeti 75 milyar TL’ye yükseldi.

7 YILDA TAMAMLANACAK

75 milyar TL bedel ile inşa edilecek proje için düzenlenen son ÇED raporuna göre; daha önce Marmara Denizi’ne inşa edilmesi düşünülen 3 yapay takım adadan ve Sazlıdere Yat Limanı’ndan vazgeçildi. 7 senede sona ermesi düşünülen kanal için 4 sene süresince kazı gerçekleştirilecek ve 1.1 milyar metreküp hafriyat çıkartılacak.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin aktardığına göre Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından projelendirilen Kanal İstanbul ile alakalı 28 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirilecek İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısının duyurusu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından paylaşıldı. İDK toplantısında son şekli verilecek olan ÇED raporunda önemli değişiklikler yer alıyor.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı