Kanada’da yatılı kilisede bulunan çocuk mezarları dehşete düşürdü!

Kanada’nın British Columbia eyaletindeki bir yatılı kilise okulunun bölgesinde, 160’tan fazla adsız çocuk mezarı bulunduğu bildirildi.
Takip et
Kanada’da yatılı kilisede bulunan çocuk mezarları dehşete düşürdü!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kanada resmi yayın kuruluşu CBC’nin haberine göre, Güney Körfez Adaları’ndan Kuper Adasındaki Penelakut Yerli Kabilesi, Kuper Adası Yatılı Kilise Okulu’na ait bölgede 160’tan fazla “belgesiz ve işaretsiz” mezar bulunduğunu duyurdu.

Yeni bulunan mezarlara ait bilgi, kabile ileri gelenlerinin komşu First Nation yerli topluluklarını keşif ile ilgili bilgilendirmesi ile gün yüzüne çıktı.

Kabile tarafından yayımlanan bildiride, “Sizi Kuper Adası Yatılı Okulu arazisinde ve kıyılarımızda 160’tan fazla belgesiz ve işaretsiz mezarın teyidi konusundaki çalışmalarımızda bize katılmaya davet ediyoruz.” dendi.

Haberde, mezarlarla alakalı daha çok detay verilmediği söylenirken, kabile ileri gelenlerinin de görüşme talebine henüz yanıt vermedikleri kaydedildi.

Kuper Adası Yatılı Kilise Okulu, resmi kayıtlara göre 1890’dan 1970’lere kadar Güney Körfez Adaları arasında yer verilen Kuper Adası’nda faaliyet gösterdi.

29 MAYIS’TA 215 ÇOCUĞUN MEZARI BULUNDU

Kanada’da kilise okulu bahçesindeki kayıt dışı çocuk mezarları ilk kez, 29 Mayıs’ta British Columbia eyaletinin Kamloops şehrindeki yatılı kilise okulunun bahçesinde bulunan 215 çocuğa ait ceset kalıntılarıyla gündeme gelmişti.

24 Haziran’da da Sakatchewan eyaletindeki Marieval Yatılı Kilise Okulunun bahçesinde resmi kayıtlarda olmayan 751 çocuk cesedi kalıntısının olduğu mezarlar bulunmuştu.

Kanada’nın British Columbia eyaletindeki eski St. Eugene Misyon Okulu’nun yakınında da 30 Haziran 2021’de 182 çocuğa ait ceset kalıntılarının olduğu kayıt dışı mezarlar keşfedilmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.