Kanada’da Milyonlarca Kişi Sandığa Gidiyor

Kanada’da 21 Ekim 2019 tarihinde yapılacak seçimlerde Federal Parlamentonun 338 üyesini seçmek için 26 milyon seçmen sandığa gidecek. Seçimler yaklaştıkça ülkede seçim tansiyonu yükseliyor.

Kanada’da 43. kez yapılacak federal seçimlerde, ülkenin tamamında kurulacak sandıklarda yaklaşık 26 milyon seçmenin oy kullanması bekleniyor. Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Kanada Genel Valisi Julie Payette’yi ziyaret ederek, Federal Parlamento’nun feshini isteyecek. Bu fesih işleminin ardından resmi seçim sürecinin başlaması bekleniyor.

SEÇİMLERE 6 PARTİ KATILACAK

21 Ekim 2019 tarihinden gerçekleştirilecek parlamento seçimlerine Başbakan Justin Trudeau liderliğindeki Liberal Parti, Andrew Scheer liderliğindeki Muhafazakar Parti, Jagmeet Singh liderliğindeki Yeni Demokrat Parti, Elizabeth May liderliğindeki Yeşiller, Yves-François Blanchet Quebec Bloğu, Maxime Bernier liderliğindeki İnsanların Partisi ve bağımsızların katılacağı bilgisine ulaşıldı.

Şuan ki Başbakan Justin Trudeau’nun 184 milletvekili ile 2015 yılında tek başına iktidar olmuştu. İktidarı süresince sıkıntılı dönemler geçiren Başbakan’ın bu seçimlerde zorlanacağı düşünülüyor. Öte yandan iktidar olabilmek için 170 milletvekili çıkarabilmek yetiyor. Ülkede geçen seçim döneminde yüzde 65 olan katılımın bu seçimlerde yüzde 79-80 bandına çıkması bekleniyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı