Kanada’da işçi ihtiyacı yüzbinlere dayandı!

Kanada İstatistik Kurumunun son verilerine göre ülke genelinde 731 bin 900 iş gücüne ihtiyacı bulunuyor.
Takip et
Kanada’da işçi ihtiyacı yüzbinlere dayandı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kanada’da yapılan son incelemeler, ülke genelindeki iş gücüne ihtiyacının giderek arttığını gösterdi. Kanada İstatistik Kurumu ve Kanada İş Geliştirme Bankası (BDC) tarafından ayrı ayrı yapılan incelemeler, bütün sektörlerde iş gücüne ihtiyacının had safhada olduğunu ortaya koydu. Kanada İstatistik Kurumunun incelemesine göre, 2021’in ikinci çeyreğinde 731 bin 900 eleman açığı saptandı.

Incelemede, bu açığın bütün eyaletlerde görülebileceği söylenirken, en büyük eleman ihtiyacının Quebec, Ontario ve British Columbia eyaletlerinde kaydedildiğine işaret edildi. BDC tarafından düzenlenen yeni incelemede da Kanadalı işletmelerin yüzde 64’ünün iş gücüne sıkıntısı sebebiyle büyümelerini sınırladığı kaydedildi.

EN BÜYÜK ELEMAN AÇIĞI SAĞLIK SEKTÖRÜNDE

Incelemelere göre, ülkedeki en büyük eleman açığının sağlık sektöründe olduğu tespit edildi. Kanada İstatistik Kurumunun incelemesine göre, 2020’nin son çeyreğinde sağlık ve sosyal yardım alanındaki iş kuvveti ihtiyacı yüzde 56,9 artarak 100 bin 300 rakamıyla rekor seviyeye ulaştı.

Kanada’da işçi ihtiyacı yüzbinlere dayandı!

İKİNCİ ESNADA HİZMET SEKTÖRÜ VAR

Kanada genelinde konaklama ve yemek hizmetlerinin de içinde bulunduğu hizmet sektörü, 89 bin 100 kişi ile ülkede en fazla eleman açığının bulunduğu ikinci sektör oldu. BDC’nin baş ekonomisti Pierre Cleroux, CTV’ye yaptığı değerlendirmede, pandeminin Kanada’da iş kuvveti sıkıntısı oluşturmadığını, yalnızca mevcut bir problemi daha da kötüleştirdiğini belirtti.

Temel problemin demografi olduğunu ifade eden Cleroux, “Bugün Kanadalıların yüzde 16’sı 65 yaşın üstünde. Önümüzdeki 5 sene içinde birçok Kanadalı emekli olacak. Buna rağmen pek çok genç iş piyasasına girmiyor. Problem tam da burada” şeklinde konuştu.

SANAYİ, İMALAT VE PERAKENDE SEKTÖRÜ ÇARESİZ KALDI

Kanada ekonomisinin bel kemiği sektörlerinden sanayi ve üretim sektörlerindeki eleman ihtiyacı da Kovid-19 salgını sonrası tavan yaptı. Kanada İstatistik Kurumunun incelemesine göre, perakende sektöründeki eleman ihtiyacı 84 bin 300, üretim ve sanayi sektöründeki ihtiyaç ise 65 bin 900 oldu.

Kanada’da işçi ihtiyacı yüzbinlere dayandı!

TIR ŞOFÖRÜ AÇIĞI KAPATILAMIYOR

Bu arada incelemeler, Kanada genelinde 2021 senesinin ikinci çeyreğindeki tır şoförü açığının 18 bin olduğunu gösterdi. Incelemede, “Kamyonculuk ve lojistik, perakende ve toptan ticaretten, inşaat ve tarıma, ormancılık ve madencilikten daha başka sektörlere kadar kilit ekonomik sektörleri destekliyor. Bir gerçek var ki, şoför açığını kapatmak ne kadar uzun sürerse, tam ekonomik iyileşme de o kadar uzun sürer.” görüşüne yer verildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.