adplus-dvertising

Kanada hükümeti yabancılara konut satışını yasaklıyor!

Kanada’da hükümet yabancılara 2 sene boyunca konut satışını yasaklamaya hazırlanıyor. Söz konusu tasarı artan fiyatlar sebebiyle ev almakta zorlanan Kanadalıları korumayı amaçlıyor.
Takip et
Kanada hükümeti yabancılara konut satışını yasaklıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kanada’da Justin Trudeau hükümeti yabancılara 2 sene boyunca konut satışını yasaklayacaklarını açıkladı. Söz konusu tasarı artan fiyatlar nedeniyle ev almakta zorlanan Kanadalıları korumayı amaçlıyor. Yabancıya satış yasağı halihazırda ülkede kalıcı oturma izni olanları ve yabancı öğrencileri kapsamayacak.

Son 1 senede Kanada’da yaklaşık ev fiyatlarında ortalama yüzde 20 artış meydana geldi. Bu yükselişte Kanada Merkez Bankası’nın 2020 ardından pandemiyle mücadele için faizleri indirmesi etkili oldu. Faizlerin düşmesiyle konut talebinde artış meydana geldi.

Yabancıya satış dışında Kanada hükümeti öte yandan ev alıp aynı evi bir yıl içinde satanlardan kesilen vergiyi de artıracak. Bu vergi artışıyla yatırım maksatlı talebin kısılıp ilk evini alacaklar için piyasanın rahatlatılması hedefleniyor.

Son açıklanan verilere göre Kanada’nın en büyük kenti Toronto’da mart ayında satışı gerçekleşen konutların yaklaşık fiyatı 1.2 milyon Kanada Doları olarak açıklandı. Bu mart itibarıyla yaklaşık satış fiyatının senelik yüzde 18.5 arttığı manasına geliyor.

FAİZ ARTIRIMIYLA GERİLEME MEYDANA GELDI

Fakat şubat ayında yaklaşık fiyat kentte 1.3 milyon dolar olarak açıklanmıştı. Uzmanlar düşüşte geçen ay Kanada Merkez Bankası tarafından alınan 25 baz puanlık faiz artırım kararının etkili olduğunu belirtti. Bu nedenle kentteki toplam konut satışları da geçen senenin aynı ayına göre yüzde 30 geriledi.

Kanada’da enflasyon yüzde 5.7 ile 30 senenin zirvesine yükseldiği için önümüzdeki aylarda faiz artırımlarının devam etmesi beklenirken, yabancıya satış yasağının da etkileri gözlemlenecek. Fakat uzmanlar büyük kentlerde dahi yabancılara konut satışının toplam satış içindeki oranının çok yüksek olmadığını, dolayısıyla fiyatlarda büyük bir düşüş yaşanmayabileceğini söylüyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.