Kanada Başbakanı protestocular tarafından taşlandı!

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, 20 Eylül’de yapılacak federal seçimler sebebiyle gittiği Ontario eyaletinin London şehrinde taşlandı.
Takip et
Kanada Başbakanı protestocular tarafından taşlandı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kanada resmi yayın kuruluşu CBC’nin haberine göre, London şehrindeki seçim kampanyası çalışmalarının sonrasında seçim otobüsüne yönelen Trudeau’ya, aracına bineceği esnada çakıl taşları fırlatıldı.

Kampanya için gittiği hemen her yerde protestolarla karşılaşan Justin Trudeau, Liberal Parti seçim otobüsünün etrafını saran öfkeli protestocuların sözlü sataşmalarına maruz kaldı.

Habere göre, protestoculara yanıt vermeye çalışan Trudeau’ya, bu esnada çakıl taşları atıldı.

Başbakanlık korumaları ve güvenlik görevlilerince yaratılan bariyerin sonrasında bölgeden ayrılan Justin Trudeau, seçim uçağında basın mensuplarına olayı doğrularken iyi olduğunu belirtti.

PROTESTOLAR NEDENİYLE PROGRAMINI İPTAL ETMİŞTİ

Daha önce de Ontario eyaletine bağlı Bolton şehrinde yoğun protestolarla karşılaşan Trudeau, bu şehirdeki programını iptal etmek mecburiyetinde kalmıştı.

Seçimlere iki hafta kala basında yer verilen kamuoyu yoklamaları, ana muhalefetteki Muhafazakar Partinin oy oranını yüzde 35, Liberal Partinin oy oranını yüzde 33,5, Yeni Demokrat Partinin oy oranını ise yüzde 19 olarak gösteriyor.

Kanada’da 20 Eylül 2021 tarihinde yapılacak federal erken seçimde, parlamentonun 338 yeni mensubu tespit edilecek.

Erken seçimlerde 27,3 milyon seçmen, 20 binden fazla seçim merkezinde açılacak 105 bin 140 sandıkta oy kullanacak.

Kanada’da 2019 senesinde yapılan federal seçimlerde, kayıtlı seçmenlerden 18 milyon 350 bini oy kullanmıştı.

Halen 155 sandalye ile Kanada Federal Parlamentosunda birinci parti olan Justin Trudeau’nun Liberal Partisi, tek başına iktidar için lüzumlu olan 170 milletvekilliğini yakalayamadığı için azınlık hükümeti vaziyetinde bulunuyor.

Kanada’da bundan önceki seçimler Ekim 2019’da yapılmış, bir sonraki seçimlerin Ekim 2023’te yapılması öngörülmüştü.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.