adplus-dvertising

Kamuyu 25 milyar zarara uğratan firmalara ‘Demir Yumruk’ operasyonu: 250 gözaltı

Demir çelik piyasasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozan, sektördeki şirketleri devre dışı bırakarak tekelleşen, kurdukları paravan firmalar üstünden 105 milyarlık sahte fatura ile kamuoyunu 25 milyar zarara uğratan şirketlere yönelik Ankara merkezli 29 ilde eş zamanlı “Demir Yumruk” operasyonu düzenlendi. Operasyonda şu ana kadar Erol Eşrefoğlu’nun (Evcil) da aralarında olduğu üç ayrı suç örgütünün lideri ile beraber 250 şahıs gözaltına alınırken, gözaltı işlemleri devam ediyor.
Takip et
Kamuyu 25 milyar zarara uğratan firmalara ‘Demir Yumruk’ operasyonu: 250 gözaltı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, demir çelik sektöründe üretici olarak faaliyet gösteren ve kuvvetlenerek tekelleşmeye çalışan suç örgütlerine yönelik “suç işlemek maksadıyla örgüt kurma, özellikli dolandırıcılık, rüşvet ve 213 Sayılı Vergi Usul Yasası’na muhalefet” suçlarından soruşturma başlattı. Soruşturma çerçevesinde Ankara Emniyet Müdürlüğü yerleşkesinde Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlileri, Vergi Denetim Kurulu müfettişleri, MASAK personeli ortak çalışma grubu yaratırken, bu gruba KOM ekipleri de destek verdi. Yaratılan ortak çalışma grubu operasyonun hazırlık aşamasında her bilgi, belge ve ayrıntıyı titizlikle değerlendirilirken, 10 ay süresince dinleme ve fiziki takip önlemlerini de uyguladı. Bu çalışmaların neticesinde demir çelik sektöründe faaliyet gösteren üç ayrı suç örgütü belirlendi.

Kamuyu 25 milyar lira zarara uğrattılar

Bu suç örgütlerinin demir çelik piyasasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozdukları, sektördeki öbür şirketleri devre dışı bırakarak tekel olmaya çalıştıkları, sahte fatura düzenleyerek 3’üncü şahıslar üstünden kurdukları paravan firmalar aracılığıyla haksız kazanç sağladıkları tespit edildi. Şirketlerin düzenledikleri 105 milyar liralık sahte fatura ile kamuyu 25 milyar lira zarara uğrattıkları belirlendi.

Ankara merkezli 29 ilde eş zamanlı operasyon

Ankara Emniyeti, Vergi Denetim Kurulu ve MASAK personelinden oluşan ekibin 10 aylık titiz çalışması neticesi bu sabah operasyonun düğmesine basıldı. Ankara merkezli aralarında İstanbul, Hatay, İzmir, Adana ve Kocaeli illerinin de bulunduğu 29 ilde eş zamanlı “Demir Yumruk” operasyonu düzenlendi. Operasyonda 840 ekip, 2 bin 100 personel, 250 vergi müfettişi ve MASAK personeli görev aldı. Operasyonda 374 şahıs hakkında gözaltı kararı bulunurken, şu ana kadar 250 şahıs gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Erol Eşrefoğlu’nun (Evcil) da arasında olduğu üç ayrı suç örgütü lideri de bulunuluyor. 14 fabrika ve 850 adreste arama ve el koyma işlemleri devam ediyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.