Kamu personeline ceket ve kravat zorunluluğu son veriliyor

Kamu personelinde zorunlu olan ceket ve kravat uygulaması 15 Mayıs 2019 tarihi itibarı ile son buluyor. 16 Eylül 2019 tarihine kadar geçerli olacak yaz kıyafeti uygulaması kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarındaki personel rahat bir nefes alacak.


Kamu personeline ceket ve kravat zorunluluğu son veriliyor

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte birçok kamu kurum ve kuruluşunda giyim kuşan konusunda değişikliğe gidildi. Özel sektörde de çalışanlar artık yazlık kıyafetlerini dolaptan çıkarmaya başladı. Kamu personelinin kravat ve ceket giyme zorunluluğu ise 15 Mayıs 2019 tarihinde son eriyor. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personeller artık yaz kıyafeti uygulaması kapsamında ceket ve kravatı isterse giymeyecek. Yaz kıyafeti uygulaması 16 Eylül 2019 günü son bularak tekrardan kravat ve ceket zorunlu bir hale gelecek.

ÜNİFORMA GİYECEKLER YÖNETMELİĞE BAKACAK

Memur sıfatında olan fakat üniforma giymek zorunda olan personelin yaz kıyafeti uygulamasına ise yönetmelik karar verecek. Polis, asker, itfaiye ve diğer meslekleri icra edenlerin yaz kıyafeti uygulamasına geçeceği tarih ve nasıl giyineceği konusuna dair değişiklikler yönetmeliğe göre uygulanacak. Üniforma giymesi zorunlu olan personele karşı şuanda herhangi bir değişiklik gerçekleştirilmedi. Konu ile ilgili olarak gelişmeler çok yakında yetkili kurumlar tarafından açıklanacak.

UYMAYANLAR EN FAZLA 4 DEFA UYARILACAK

657 sayılı devlet memuru kuralına göre kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personel, belirlenen yönetmeliğe göre yaz kıyafeti uygulamasına geçecek. Kanunun ön gördüğü yaz kıyafeti uygulamasına uymayan personelin en fazla 5 defa uyarılacağı ve daha sonra kınama cezası alacağı söylendi. Bazı durumlarda göreve son verme bile olabileceği dile getirilirken, kılık ve kıyafet uygulamasında belirlenen esasların yerine getirilmesi gerektiği vurgulandı.

Yazar: Demet Dereli

Demet Dereli
Meslek hayatında emin adımlarla ilerleyen Demet Dereli, 1982 senesinde Erzurum'da dünyaya gelmiştir. Marmara Üniversitesi mezunu olan Dereli, kendini internet ve basın yayın alanında da geliştirerek gazeteciliğe ilk adımı atmıştır. Dereli bir çok tanınmış yayın organında görev aldıktan sonra özellikle spor alanına yönelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.