Kamu kurumlarında 100 bin kişiye yeni iş imkanı!

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) neticelerinin sonrasında gençlerin gözü hem kamu ve hem de özel sektörde iş fırsatlarına çevrildi. Ekonominin üç senelik yol haritasında senede 1 milyon 70 istihdam sözü verilirken, bu senenin sonuna kadar kamuda 100 bin kişi işe yerleşmiş olacak.
Takip et
Kamu kurumlarında 100 bin kişiye yeni iş imkanı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kamu kurumları personel alımını artık Kariyer Kapısı Platformu üstünden gerçekleştiriyor. Türkiye İş Kurumu da internet sitesi üstünden yeni ilanları duyuruyor. Gençlerin çalışma yaşamına katılımını sağlayan Kabiliyet Kapısı büyük alaka görüyor. Kamu, özel sektör iş ilanları en yoğun araştırılan konuların başında gelirken bu konuda merak edilen 10 problemin cevabı şu şekilde:

Kamu kurumlarının iş ilanları nereden takip edilir?

Kamu personeline yönelik işlemler Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’nce yürütülüyor. İşe alım süreçlerinin hepsi Kariyer Kapısı Platformu üstünden gerçekleştiriliyor. Kamu ilanlarını “kariyerkapisi. cbiko.gov.tr” adresi üstünden takip edebilirsiniz. Belediyeler, özel sektörün de bu platformu kullanma yönünde talebi var.

Kabiliyet kapısı üstünden iş bulmak mümkün mü?

Üniversiteli gençlerin çalışma yaşamına etkin bir biçimde dâhil olması için hayata geçirilen “Kabiliyet Kapısı” büyük alaka görüyor. İşverenler iş ilanları, etkinlik, eğitimlerini bu kapı üstünden duyurabiliyor. Öğrenci ve mezunlar işverenlere kendileri hakkında doğrudan bilgi verebiliyor. Uygun koşulları sağlayanlar iş görüşmesine çağrılıyor.

Kamu kurumları işçi alımlarını nasıl yapıyor?

İş Yasası’na göre göre çalıştıracak devamlı, geçici yahut mevsimlik işçilerin istihdam süreçleri İŞKUR aracılığı ile sağlanıyor. İşçi alım ilanları Kurum’un internet sayfasının açık iş ilanları bölümünde yayımlanıyor. Bugün itibariyle 135 bin açık iş ilanı bulunuyor. Yönetmeliğe göre, ilanı veren kamu kurum ve kuruluşlarınca ilana müracaatta ilçe, il yahut bölge düzeyinde ikametgâh koşulu aranabilir. İlanı veren kurum, kuruluşlar kamu işçi alım ilanı ulusal düzeyde de açılabilir.

Kamuya işçi alımı KPSS ve EKPSS puanıyla mı yapılıyor?

Ön lisans ve lisans düzeyindeki işçi alım ilanlarına KPSS puanıyla, engelli işçi alım ilanlarına EKPSS puanıyla adaylar tespit ediliyor. Bu vaziyetin istisnası; eğitimine bakılmadan temizlik, güvenlik ve koruma, bakım ve onarım hizmetlerindeki işçi alım ilanlarıdır. Kömür ve maden işletmelerinin yeraltı işlerinde çalıştırılacaklara ilişkin alımlar da aynı kapsamda yer alıyor. Bu ilanlara gönderilecek adaylar, noter huzurunda çekilecek kurayla tespit ediliyor.

Sınava tabi işçi alım ilanlarına müracaat için alt puan sınırı kaç?

Ön lisans ve lisans eğitim düzeyindeki işçi alım ilanlarına müracaat yapabilmek için B grubu kadrolar için en son yapılan geçerli KPSS’den en az 60 puan almak gerekiyor. Engelli ve eski hükümlü yahut terörle mücadele esnasında malul sayılmayacak biçimde yaralanan statüsündeki işçi alım ilanlarına başvurulabilmesi için ise KPSS/EKPSS’ye girmiş olmak yeterli.

Sınava tabi kamu işçi alımlarında hangi KPSS puan türleri kullanılır?

B grubu kadrolar için çift senelerde yapılmış ve geçerli olan; lisans mezunları için KPSS P1, KPSS P2 ve KPSS P3 puan türlerinden ilanı veren kamu kumunca tespit edilen puan türü, ön lisans düzeyindeki ilanlarda KPSS P93 puan türü kullanılır. Kariyer mesleklerde ise ilanı veren kamu kurumu tarafından tespit edilen geçerli KPSS puan türü kullanılır.

Kuraya tabi kamu ilanlarında aday listeleri nasıl tespit edilir?

Kuraya tabi ilanlarda Kurumun gönderdiği ve ilanda söylenen koşulları taşıyan müracaat sahiplerinin hepsinin yer aldığı listeler asıl alınmak suretiyle, açık iş sayısının dört katı aday tespit ediliyor. Öte Yandan, aynı sayıda yedek aday, ilanı veren kamu kurumu tarafından noter huzurunda çekilecek kura ile tespit ediliyor. Kamu kuruluşu istihdam edeceği kişileri, yukarıda söylenen listelerde yer verilen adaylar arasından yapacağı yazılı ve/yahut sözlü sınavla belirler.

İşe alım yapacak kamu kurumları sınav duyurusunu nasıl yapıyor?

Sınav gün, saat ve yeri ile sınava katılmaya hak kazanan adaylar, ilanı veren kamu kurum ve kuruluşunun internet sitesinde duyuruluyor. Kamu kurum ve kuruluşları işe yerleştirilecek kişileri, Kurum tarafından gönderilen listelerdeki adaylar arasında yapacağı sınav ile tespit ediliyor. Sınav; yazılı yahut sözlü taktiklerden biri yahut ikisi kullanılarak yapılıyor.

İŞKUR aracılığıyla kamu işçisi olma başvurusu nasıl yapılır?

Kamu işçi ilanları İŞKUR internet şubesinde yayınlanıyor. İlanlara müracaat süresi beş gündür. İş arayanlar özelliklerine uygun kamu ilanlarına müracaat işlemini; https://esube. iskur.gov.tr ve Alo 170 iletişim hattı üstünden ya da İŞKUR birimine şahsen başvuru ederek yapabilir. Kamuya işçi olarak alınacakların 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor.

Kamu işçi alımlarında öncelik hakkı nedir?

Kamu işçi ilanlarına müracaatta genel müracaat listesinin yanı sıra, öncelikli müracaat listesi yaratılıyor. Öncelik hakkı işe yerleşme garantisi sağlamamakla beraber; sınava tabi ilanlara KPSS yahut EKPSS puanı olmaksızın müracaat yapabilme imkânı sağlar. Kuraya tabi ilanlara da öncelikli adaylar öncelik hakkı ile müracaat yapabilirler. Genel ve öncelikli müracaat listeleri mevzuatta söylenen usullere göre ayrı ayrı yaratılarak alakalı kamu kurumuna gönderilir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.