Kamu bankalarından konut kredisi ve ikinci el kredisine düzenleme!

Kamu bankaları normalleşme sürecine geçiş ve sosyal hayatın canlanması için dört yeni kredi paketini hayata geçiriyor. Sıfır konutlar için faiz oranı yüzde 0,64'e kadar düşürüldü. İkinci elde faiz yüzde 0,74 olacak. Konut kredisinde peşinat oranı yüzde 10'a çekildi.

Kamu bankaları konut, taşıt, tatil ve mobilya için yeni kredi paketleri hazırladı. Sıfır konutlar için konut kredileri yüzde 0,64’e inerken; ikinci elde yüzde 0,74 olacak. Yeni kredi destek paketinde taşıt kredilerinde ise sıfır arabalarda yüzde 0,49’a kadar; ikinci elde ise yüzde 0,82 olarak açıklandı.


KONUT KREDİSİNDE FAİZ YÜZDE 0,64’E İNDİ

Birinci el/sıfır yahut ikinci el konut alımlarında düşük faiz oranı ve 12 aya kadar ödemesiz dönemi olan 15 seneye varan vade ile finansman olanağı sunulacak.

Bankalardan yapılan açıklamada şu şekilde dendi:

“Bu tarihi imkandan daha geniş kesimlerin istifade edebilmesi için müşteri başına verilebilecek kredi miktarı sınırlandırılmış olup; üç büyük ilimizde (İstanbul, Ankara ve İzmir) krediye konu olacak konutlar için 750 bin TL, öbür şehirlerimiz için ise en fazla 500 bin TL’ye kadar kredi kullandırılabilecek. Kredi kullanımında %10’dan başlayan, düşük özkaynak/peşinat oranı uygulanacak.

Bu kapsamda birinci el/sıfır konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, 15 seneye kadar vade ve aylık %0,64 faiz oranı ile finansman olanağı sunulacak.

İkinci el konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, azami 15 sene vade ve aylık %0,74 faiz oranı ile finansman olanağı sunulacaktır. “


TAŞIT KREDİSİ DESTEK PAKETİ

Yerli imalat yapan anlaşmalı şirketlerden sıfır km binek araç (motosiklet dahil) yahut ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilere şirketler ile yapılan anlaşmalar bazında değişmek üzere aylık yüzde 0,49 – yüzde 0,69 faiz oranı ile taşıt kredisi olanağı sunulacak.

İkinci el binek araç (motosiklet dahil) yahut ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilere yüzde 0,82 faiz oranı ile taşıt kredisi olanağı sunulacak. Azami 6 Ay Ödemesiz toplam azami 60 Ay Vadeli 2. El Binek Araba ve Ticari Taşıt Kredilerinde azami limit 150 Bin TL olacak.

Kredi tutarı kasko değeri üstünden özkaynak/yabancı kaynak üstünden hesaplanacak olup, 7 yaşa kadar olan taşıtlar kredilendirilecek.

Taşıt kredisi paketi için müracaatlar 5 Haziran’dan itibaren yapılacak.

SOSYAL HAYAT DESTEK PAKETİ

Bireysel müşterilerin sosyal ihtiyaçlarının finansmanının uygun koşullarda sağlanmasının yanı sıra yerli imalat yapan mobilya, elektronik, beyaz eşya, ev boya-seramik-kapı ve pencere sistemleri, ev tekstil, çeyiz ve bisiklet sektörlerini desteklemek maksadıyla; yerli imalat yapan şirketler ile anlaşmalar yapılacak ve asgari 3.000 TL, azami 30.000 TL kredi tutarı ile 6 ay ödemesiz azami 60 ay vade, aylık yüzde 0,55 faiz oranı ile finansman olanağı sunulacak.

Bireysel müşterilerin, anlaşmalı şirketler dışındaki yerli imalat yapan şirketlerden satın alacağı mobilya, kahverengi küçük ev aletleri, ev boya-seramik-kapı ve pencere sistemleri ev tekstil, çeyiz ve bisiklet ihtiyaçlarının uygun koşullarda sağlanması maksadıyla; asgari 3.000 TL, azami 30.000 TL kredi tutarı fatura karşılığı 6 ay ödemesiz azami 60 ay vade ile aylık %0,82 faiz oranı ile finansman olanağı sunulacak.

Sosyal Yaşamı Destek Kredisi Paketi müracaatları 5 Haziran’dan itibaren yapılacak.

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı