adplus-dvertising

Kamera ve sismik sensörlerle denetlenen İran sınırında kuş uçurtulmuyor

Türkiye-İran sınırında bulunan güvenlik duvarında gece görüş cihazları ve termal kameralarla 7 gün 24 saat gözetleme yapılarak bölgede kuş uçurtulmuyor.
Takip et
Kamera ve sismik sensörlerle denetlenen İran sınırında kuş uçurtulmuyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Mehmetçiğin 7 gün 24 saat teyakkuzda olduğu Türkiye-İran sınırında sınır fiziki güvenliğinin sağlanması maksadıyla her biri 3 metre 30 santimetre kalınlığında olan ve üstü tel örgülerle çevrili modüler beton duvar sayesinde bölgede teröristlerin sızma girişimleri, kanun dışı ve düzensiz göçmenlerin geçiş teşebbüsleri ve kaçakçılık faaliyetlerinin önüne geçiliyor. Türk Silahlı Kuvvetleri Dayanışma Vakfının iştiraki olan ASELSAN tarafından tamamen yerli ve milli olanaklarla üretilen en son sistem termal kameraların yüksek görüntü kalitesi sayesinde gece gündüz fark etmeksizin hudut hattında gözetleme yapılabiliyor.

Kamera ve sismik sensörlerle denetlenen İran sınırında kuş uçurtulmuyor

Doğubayazıt Kaymakamlığına vekaleten bakan Taşlıçay Kaymakamı Adem Topaca ve Doğubayazıt 1. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Şükrü Özbakır ile Türkiye-İran sınırında araştırmalarda bulunan Ağrı Valisi Osman Varol, sınır hattının ileri teknolojiyle donatıldığını belirtti.

Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Varol, duvar inşa edildikten sonra düzensiz göçmen sayısında yüzde 60’lık bir azalma gerçekleştiğini ifade ederek, “Entegre güvenlik sistemi dediğimiz şey yalnızca duvardan ibaret değildir. En mühim unsurlarından biri 3 metrenin üstünde duvar olmakla birlikte üstünde jiletli tellerden olan ve beton bloklardan oluşan bir duvar. Ağrı olarak İran ile 87 kilometrelik sınır hattımız var. Bu sınır hattımızın 83.6 kilometresinde sınır duvarı mevcut. Kalan kısım teknik olarak duvarın inşa edilmesinin mümkün olmadığı yerler. Bu kısım da zaten insan geçmesinin mümkün olmadığı yerler. Burası için de çok daha farklı başka önlemler düşünüyoruz. Bu bölgede bazı noktalarda sismik tellerimiz var. Yani yere döşenip üstünde herhangi bir hareket geçtiğinde, titreşim olduğunda, bunu algılayıp uyarı alarmı veren sistemlerimiz var. Netice itibarı ile 81 kilometrelik Türkiye-İran sınırının Ağrı hattı entegre sınır güvenlik sistemiyle tamamen kapatılmış vaziyette. Burada asfalt yolumuz var. Bu yol üstünde zırhlı araçlarımız devamlı olarak devriye görevi icra ediyor. Bu araçlarımızda özel donanımlar var. Üstünde duvarın üzerine kadar uzatabilecekleri ve arka tarafı görebilecekleri kamera sistemleri mevcut. Sınır hattı boyunca yolun kenarında aydınlatma direklerimiz ve kentlerde de kullandığımız gece görüşlü kamera sistemlerimiz bulunmakta. Duvar hattının kenarındaki bu yol, geceleri hem aydınlanıyor hem de kameralarla takip ediliyor. Bu bölgede yerleşik birçok sınır karakolumuz mevcut. Bu karakollarımız lüzumlu her türlü teçhizat ve araç gereçle devamlı olarak bu hatta devriye olarak dolaşıyor” şeklinde konuştu.

Kamera ve sismik sensörlerle denetlenen İran sınırında kuş uçurtulmuyor

Gece görüş olanağı olan kameraların, sismik sensörlerin, insanları ve canlıları algılayabilecek radara benzer sistemlerin olduğunu söyleyen Vali Varol, “Hava nasıl olursa olsun, gece yahut gündüz, sis ve yağış, elektrooptik kule sayesinde sınır hattınıza yaklaşan ve gözlemlediğiniz alandaki her türlü hareketi görebiliyorsunuz. Bu da güvenlik kuvvetlerimizin işini çok kolaylaştırıyor. Bu güvenlik duvarı sisteminin çeşitli noktalarda kamera izleme ve bu sensörlerin verilerini alıp işleyerek görevlilere aktaran operasyon merkezleri mevcut. Bu operasyon merkezlerinde de arkadaşlarımız 7/24 bütün bu sistemlerden gelen bilgileri analiz edip, aynı zamanda sahada görev yapan arkadaşlara da aktarıyorlar. Çok mühim ve büyük yatırımlar bunlar. Çok zorlu koşullarda düzenlenen inşaatlar. Duvar gerçekleştirildikten sonra yakalamalarımızda yüzde 60’lık bir azalma gerçekleşti. Engelleme sayılarımız arttı. Sınır birliklerimiz gelen göçmenleri çok rahat tespit edebiliyorlar ve önlemeyi de çok basit yapabiliyorlar. Sınır duvarının yarattığı caydırıcı ortamda orta ve uzun vadede göçmenlerin bu bölgeye oldukça fazla gelmemeleri sonucunu doğurdu. Bu duvarı aşmak olanaksız da değil ama bu kadar birleşik güvenlik sitemi içerisinde çok basit da değil. Sınır hattımızın olanaklar dahilinde en yüksek biçimde korunduğunu ve en yüksek güvenlik standartlarının burada uygulandığını söyleyebiliriz. 7/24 görev yapan ve her türlü tehlikeye karşın görevini icra eden sınır birliklerimizi de bunun içerisine kattığınızda sınırlarımızın güvenlik manasında herhangi bir sıkıntısının olmadığını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Sınır hattındaki bu güvenlik sisteminin tamamlanmasından sonra Ağrı, Doğubayazıt bölgesi ve Ağrı Dağı eteklerinde terör anlamındaki faaliyetlerde de ciddi bir azalma ve içerideki operasyonlarımızla çok mühim bir caydırıcılık olduğunu da görüp yaşıyoruz” diyerek konuştu.

Kamera ve sismik sensörlerle denetlenen İran sınırında kuş uçurtulmuyor
Kamera ve sismik sensörlerle denetlenen İran sınırında kuş uçurtulmuyor
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.