Kalp nakli bekleyen Emirhan doğum gününde öldü!

Kalp nakli için bekleyenler arasında Türkiye’de ilk esnada yer verilen Emirhan Taçyıldız doğum günü öncesi hastane odasından Türkiye’ye seslenip “Ben olsam ben de organlarımı bağışlardım” demişti. Bütün Türkiye’yi duygulandıran Emirhan Taçyıldız, doğum gününde yaşamını yitirdi.
Takip et
Kalp nakli bekleyen Emirhan doğum gününde öldü!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Doğuştan kalp hastası olan, 8 senedir organ bekleme listesinde kalp nakli için bekleyen ve iki haftadır da ‘acil’ listesinde Türkiye’de ilk esnada yer verilen Emirhan Taçyıldız, 13’ncü doğum gününde hayatını kaybetti. Emirhan Taçyıldız, Gaziosmanpaşa’da bulunan Paşaçayırı Camii’nde son yolculuğuna uğurlandı. aracılığı ile sesini duyurmaya çalışan Emirhan’ın annesi Emine Taçyıldız, gözyaşları içinde organ bağışı çağrısında bulunmuş, “Ne olur bağış yapın, oğluma yaşam olun” demişti. Emirhan’ın en büyük hayali iyileştiğinde lunaparkta hızlı tren ve gondola binmekti.

Musa ve Emine Taçyıldız çiftinin dört oğlundan en büyüğü olan Emirhan Taçyıldız, doğuştan kalp hastasıydı. Ender görülen iki kalp hastalığını birden taşıyordu. Bir haftalık bebekken ‘restriktif kardiyomiyopati’ teşhisi alan talihsiz çocuğun vaziyetine ‘süngerimsi kalp hastalığı’ da eşlik ediyordu. Her iki kalp kası hastalığı da Emirhan’ın kan pompalayan kalp boşluklarının düzgün biçimde gevşeyememesi sebebiyle, vücuduna yeterince kan pompalanamamasına yol açıyordu. Yaşamı hastanelerde geçen Emirhan, geçtiğimiz hafta kalbinde oluşan pıhtılar sebebiyle acilen yoğun bakıma alınmış, tedavisinden sonra nakil ameliyatını olana kadar hastanede gözetim altında tutulmak üzere servise yatırılmıştı. Vaziyeti çok riskli olduğu için evine de taburcu edilemeyen talihsiz çocuk, 13’ncü doğum gününden iki gün önce Demirören Haber Ajansı aracılığı ile sesini bütün Türkiye’ye duyurmuş ve organ bağışı çağrısında bulunmuştu. Fakat Emirhan’ın kalbi hastalıklarının yüküne daha çok dayanamadı ve tedavi gördüğü Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 16 Kasım’da, tam da doğum gününde hayatını kaybetti. Emirhan, Gaziosmanpaşa’da bulunan Paşaçayırı Camii’nde bugün son yolculuğuna uğurlandı. Öğle vakti kılınan cenaze namazı sonrasında Emirhan’ın cenazesi Boğazköy Mezarlığı’nda toprağa verildi. Cenaze törenine Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Emirhan’ın annesi Emine Taçyıldız, babası Musa Taçyıldız, kardeşleri ve akrabaları katıldı.

“EMİRHAN’IN ÖLÜMÜ SONRASI TÜM AİLE ORGANLARIMIZI BAĞIŞLAMA KARARI ALDIK”

Cenaze namazı sonrası konuşan Emirhan’ın amcası Ahmet Taçyıldız, “Bu haberi yaptığınız için sizlere çok teşekkür ediyorum. Keşke organ bağışı Türkiye genelinde herkeste olsa, insanlar bağışladıkları organları insanlarda nasıl yaşam bulduğunu görebilseler. Bizlerde Taçyıldız ailesi olarak Emirhan’ın ölümü sonrası tüm organlarımızı bağışlama kararı aldık. İnşallah tüm insanlarımız bunu yapar” şeklinde konuştu. Emirhan’ın öbür bir amcası Arif Taçyıldız ise “Emirhan’a nakil yetişmedi. Dün Emirhan’ın doğum günüydü. Büyük bir acı yaşıyoruz. Allah kimseye bu acıyı göstermesin. Emirhan’ın son isteği normal çocuklar gibi koşup oynamak ve gondola binmekti” diyerek konuştu.

BEKLEME LİSTESİNDE TÜRKİYE’DE İLK SIRADAYDI

Emirhan’dan geriye annesinin son bir umut organ bağışı için yaptığı çağrılar ve en çok da lunaparkta yapmak istediklerini söylediği cümleleri kaldı. “İğne ve serumlardan ellerimde güç kalmadı, elimde olsa bütün organlarımı bağışlardım” diyen küçük çocuk, Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki odasından Türkiye’ye seslenip “Dışarı da çok çıkmak istemiyorum. Çünkü insanların sorduğu tek soru var. O da neden bu kadar zayıfsın? Neden hiçbir şey yemiyorsun? Bilmiyorlar ki ilaçlar zayıflatıyor, çok rahatsızım bu konudan. Bir de ellerim artık çok acıyor, derman kalmadı, kaldıramıyorum bile, iğneden serumdan. 13 yıldır hep hastanelerdeyim. Çoğu şey yasak olduğu için yapamıyorum. Lunaparkta hızlı trene binmeyi çok istiyorum, gondola da binemedim. Çünkü yasak. Yalnızca çarpışan otoya binebildim, o da annemle birlikte” demişti.

ANNESİ “OĞLUMA CAN OLUN” DEDİ AMA OLMADI

Anne Emine Taçyıldız ise gözyaşları içinde herkesi organ bağışına çağırarak “Doğdu doğalı hastanelerdeyiz. İlk çocuğum, en büyük oğlum Emirhan. 4 kardeşler, en büyüğü. Çocuğum iyileşsin istiyorum, senelerdir hastanelerde iğne ilaç tedavisi görüyor. Yaşama tutunsun, arkadaşları gibi koşsun, yürüsün, doğru düzgün yemek yiyebilsin, ilaçlardan uzak olsun istiyorum. Oğlumu yaşatmak istiyorum, acilin de acili ilk esnada nakil bekleme listesinde. Allah’ım bir mucize yaratsın, oğlum yaşama tutunsun tek dileğim bu. Bir umut bekliyoruz. 7-8 yıldır nakil esnasında, sesimi duysunlar bir anne olarak, lütfen organ bağışlayın. Bağış yapın, oğluma yaşam verin, can verin” diye çağrıda bulunmuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.