Kalp krizinin sebebi aşı değil koronavirüs!

Kalp krizi vaka sayılarındaki artışı aşıya bağlayan tezleri bilim dünyası çürütüyor. Incelemeler, aşının kalp üstünde kalıcı hasara yol açmadığını, enfeksiyonun ise kalp yetersizliği ve kalp krizine sebep olduğunu ortaya koydu.
Takip et
Kalp krizinin sebebi aşı değil koronavirüs!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Covid-19 enfeksiyonunda altta yatan kalp ve damar hastalıklarının varlığı ölüm riskini artırırken, enfeksiyon esnasında ya da ardından ortaya çıkan kalp hastalıkları da ölüme sebep olabiliyor. Bilim dünyasının saygın dergilerinden NEJM’de geçtiğimiz günlerde yayınlanan aşı olanlarla Covid geçirenlerin karşılaştırıldığı bir makalede, koronavirüs hastalarında kalp ritim sorunlarının 166 kat, miyokard infakstüsünün (kalp krizi) 25 kat, kalp kası iltihabının 5 kat, kalp zarı enfeksiyonlarının 11 kat arttığını ortaya koydu.

COVID 19 KALP İLTİHABI YAPIYOR
Covid-19 virüsünün belki de en ciddi komplikasyonlarından birinin kalp ve damar sistemi üstünde olduğunu belirten Türk Kardiyoloji Derneği Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Mutlu, enfeksiyonun kalp kası iltihabı ve kalp yetersizliğine yol açtığını, kalp krizinden ölümleri artırdığını söyledi. Virüsün direkt olarak kendisinin ya da vücutta yarattığı enfeksiyonun kalp kasının içinde iltihaba sebep olduğunu ifade eden Prof. Dr. Mutlu, “Vücuda giren Covid-19 virüsü, kalp kasının bozulmasına, hareketinin kısıtlanmasına yahut kalbin direkt olarak büyümesine ya da balonlaşmasına sebep oluyor. Buna miyokardit diyoruz. Bizim de bu şekilde Covid-19 enfeksiyonu sonrası ciddi kalp yetmezliği ile gelen hastalarımız var” şeklinde konuştu. Viral enfeksiyonun kardiyoloji açısından belki de en mühim komplikasyonun kalp krizini artırması olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Mutlu, “Kalbi besleyen ana damarlarımız olan koroner arterlerimiz içinde ateroskleroz plaklar dediğimiz, yaşla beraber yahut risk faktörleriyle oluşan yapılar var. Covid-19 da viral bir enfeksiyon. Virüs ateroskleroz plakların parçalanmasına ve kırılmasına sebep olarak koroner damarların tıkanmasına yol açıyor. Covid enfeksiyonu esnasında ya da hemen ardından kalp krizi geçiren pek çok genç hastamız oldu” diyerek konuştu.
Öte yandan Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) nin verileri, 2020’de ABD hastanelerindeki kalp iltihabı vakalarının yüzde 43 arttığını gösteriyor. Bu vakaların yüzde 40’ından fazlasının Covid hastalarında yaşandığı söyleniyor. Aynı çalışmada Covid enfeksiyonu ile başvuran hastaların kalp iltihabı hayata olasılığının öbür nedenlerle başvuranlara göre 16 kat daha çok olduğu bulundu.

AŞI KALP KRİZİNE SEBEP OLMUYOR
NEJM’de yayınlanan makalede aşının yalnızca iki yan etkisinden bahsedildiğini anlatan Prof. Dr. Mutlu, “Bazı hastalarda kol altı lenflerinde şişkinliğe yol açıyor ve kol ağrısı yapıyor. Esasında bu da aşının etki ettiğini gösteren bir belirti. Bunun dışında herpes simpleks ataklarını bir miktar yükseltiyor. Fakat bunların ikisi de geçici komplikasyonlar. Gene aynı makalede koronavirüsün akut böbrek hasarını 125 kat, kalp ritim sorunlarını 166 kat, bacak damar tıkanıklıklarını 43 kat, beyin içi kanamaları 8 kat, miyokard infaktüsünü 25 kat, kalp zarı enfeksiyonunu 11 kat ve akciğer embolisini 62 kat artırdığı gösteriliyor. Bunların hepsi kronik kalıcı hasara yahut ölüme yol açan sorunlar. Bunun yanında aşının kalp krizini yahut kalp hastalıklarını artırdığına ilişkin hiçbir veriye rastlanmamış” şeklinde konuştu.

AŞI KARŞITLAR BOŞ KONUŞUYOR
Aşı karşıtlarının son zamanlarda meydana gelen kalp krizinden ölümleri ve artan kalp hastalıklarını aşıya bağlamalarının hiçbir bilimsel dayanağı olmadığının altını çizen Prof. Dr. Mutlu, “Buna karşılık güvenilir bilim insanları tarafından yapılan incelemeler ve bugüne kadar dünyada ortalama 5 milyon doz yapılan aşılamanın neticesinde elde edilen gerçek yaşam verileri, aşının değil tam tersine koronavirüs enfeksiyonunun kalpten ölümleri artırdığını ispatlıyor. Bugün elimizde olan aşılar koronavirüs enfeksiyonları nedeniyle de ölümleri azaltmanın en mühim yollarından biri. Kalp hastalarının da mutlaka aşı olması lazım” diyerek konuştu.

HASTANEYE YATANLAR MUTLAKA KALP AÇISINDAN TAKİP EDİLMELİ
Koronavirüs enfeksiyonun gelecekte kalp sağlığına mühim yükler getireceğini belirten Prof. Dr. Bülent Mutlu, “Virüsün kalp üstünde hasar bıraktığını görüyoruz. Türk kardiyoloji Derneği içinde ve yakında sona eren Avrupa Kardiyoloji Kongresi’nde en çok tartışılan başlıklardan bir tanesi Covid hastalarının gelecekteki kalp sağlığı problemleriydi. Enfeksiyonu ayaktan geçirenlerin değil ama hastaneye yatan Covid hastalarının kardiyoloji kliniklerinde takip edilmesi, 1-3 ay içinde mutlaka bir kardiyolog muayenesinden geçirilmesi ve bazı taktiklerle değerlendirilmesi tavsiye edildi. Covid ardından kalp hastalıklarının farklı yüzlerle karşımıza çıkacağını düşünüyoruz. Özellikle kalp yetersizliğinde artışa sebep olacak. Bunu şimdiden görüyoruz” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.