Kalem Suresi Arapça, Türkça Anlamı Ve Okunuşu: Kalem Duası Faydaları Ve Faziletleri (Tefsiri Ve Diyanet Meali Dinle)

Kalem Suresi 52 ayetten oluşmakta ve Kur’an-ı Kerim’de 68. sırada yer almaktadır. Özellikle sınava giren, başarı elde etmek isteyen kişiler tarafından çokça okunmaktadır. Kalem Suresinin ismi, ilk ayette geçen Kalem kelimesinden gelmektedir.
Takip et
Kalem Suresi Arapça, Türkça Anlamı Ve Okunuşu: Kalem Duası Faydaları Ve Faziletleri (Tefsiri Ve Diyanet Meali Dinle)
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kalem Suresi Arapça, Türkçe Anlamı ve Okunuşu

Kalem Suresi hem Türkçe hem de Arapça olarak okunabilmektedir. Kur'an'da geçen bir sure olduğu için okunmadan önce abdest alınması gerekir. Pek çok konuda yol gösterici olduğu için Allah'tan yardım dilemek ve ibadet etmek amaçlarıyla okunabilmektedir.

Kalem Suresi, Müslümanlara Cennet'i müjdelemektedir. Hz. Muhammed'in peygamberliğini yalanlayan kişiler için bir kanıt olarak gönderilmiştir. Atılan iftiraların ve yaşanan zorlukların karşısında duran Müslümanlara, kötü işler peşinde koşan kimselerin acı sonları anlatılmıştır.

Kalem Duası Faydaları ve Faziletleri

Sınava giren öğrencilere başarı ve kolaylık sağlar.

Zihnin açılması için ilk beş ayeti okunmalıdır.

Nazardan korunmak amacıyla son iki ayeti okunmalıdır.

Kıskanç ve kötü huylu kimselerden korunmak için okunur.

Zalimlerden korunmayı ve Allah'a sığınmayı sağlar.

Allah'a yakın olmayı kolaylaştırır.

Günahların affedilmesini sağlar ve kişilere sevap kazandırır.

Kalem Suresinin Konusu

Kalem Suresi, Hz. Muhammed'in Allah'ın peygamberi olduğunu anlatmaktadır. Mekkelilerin Müslümanlara yaptığı kötülüklerin sonuçlarının neler olacağı gösterilmiştir. Müslümanlar için cennet müjdelenmiş, Ahiret gününde çekilmiş olan her sıkıntının son bulacağı anlatılmıştır.

Kalem Suresi, Hz. Muhammed'e sabırlı olmasında bir tavsiye olarak da indirilmiştir. Daha önceki peygamberler gibi sabırsızlık gösterirse neler yaşayabileceğinden bahsedilmiştir. Ayrıca nimetlere karşı şükretmek gerektiğini ve Allah'a nankörlük yapmamak gerektiğini anlatır.

Kalem Suresi Ne Zaman Okunur?

Kalem Suresini okumak için özel bir zaman gerekmez. Allah'tan yardım dileneceği her an Kalem Suresi okunabilmektedir. Özellikle sınav veya yarışma öncesi yarışmacılar, öğrenciler ve veliler tarafından okunmaktadır. Ayrıca kötü huylu kimselerden ve nazardan korunmak için de her zaman okunabilir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.