Kaldırım taşlarını bakır diye sattılar! Tekirdağ’da başlayan dolandırıcılık hikayesi Çin’de son buldu…

İstanbul’da filmleri aratmayan dolandırıcılık hikayesi meydana geldi. Tekirdağ, İstanbul, Çin hattında meydana gelen olayı Cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılık olayı olduğu söylendi. Tekirdağ’daki bir bakır firması, Çin’de fabrikası olan İsviçreli bir şirkete 10 bin ton bakır sattı. Kaldırım taşlarını bakır rengine boyayıp Çin’e gönderdi. 36 milyon dolarak vurgunda 13 kişi gözaltına alındı.
Takip et
Kaldırım taşlarını bakır diye sattılar! Tekirdağ’da başlayan dolandırıcılık hikayesi Çin’de son buldu…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tekirdağ’daki bir bakır firması, Çin’de fabrikası olan İsviçreli bir şirkete bakır sattı. İki firma arasında 10 bin ton bakır anlaşması yapıldı. Bakırların gemi ile Ambarlı Limanı’ndan yola çıkması gerekiyordu. İlk sevkiyat denetçi şirket eşliğinde haziran ayında başladı. Konteynırlara bakır yüklendi, mühürlendi. Buraya kadar her şey kuralına uygundu ama…

MÜHÜRLERİ KIRIP BAKIRLARI BOŞALTTILAR

CNN TÜRK İstihbarat Şefi Nihat Uludağ’ın özel haberine göre; Şirket sahipleri denetçi gittikten sonra mühürleri kırdı, Bakırlar boşaltılıp, yerine aynı ağırlıkta kaldırım taşları koydu. Son sıra kaldırım taşlarını da bakır renginde boyadılar. Sahte mühür takılı konteynırlar yola çıktı.

8 GEMİ 326 KONTEYNIR

Haziran ayında ilk gemi yola çıktı… İlk gemi Çin’e varmadan peş peşe 7 gemi daha yola çıktı. Toplamda 8 gemi 326 konteynır dolusu kaldırım taşı Çin’e gitti. Her gemi limanından ayrıldığında hesaplara para yattı. 10 bin ton bakır karşılığında toplamda 36 milyon dolar para hesaplara yattı.

SİGORTA POLİÇELERİ DE SAHTE!

İlk gemi vardığında kaldırım taşlarını gören şirket dolandırıldığını anlıyor. Sigorta firmasına başvuruyor parasını almak için fakat… şirketin sigorta poliçeleri de sahte çıkıyor.

13 GÖZALTI

Savcılığa başvuruyorlar. İstanbul Mali Şube ekipleri 4 aylık bir takip yapıyor. 500 saati aşkın güvenlik kamerası inceleniyor. Evraklar inceleniyor, dolandırıcılık belirleniyor. İstanbul ve Tekirdağ’da 4 işyeri 15 adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi. Şirket sahibi ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 13 kişi gözaltına alındı.

Kaldırım taşlarını bakır diye sattılar! Tekirdağ’da başlayan dolandırıcılık hikayesi Çin’de son buldu…

NİHAT ULUDAĞ OPERASYONU CANLI YAYINDA ŞU SÖZLERLE ANLATTI

CNN Türk istihbarat şefi Nihat Uludağ nefes kesen operasyonu canlı yayında şu sözlerle anlattı:

Son dönemin en büyük ve en enteresan dolandırıcılık hikayesi diyebiliriz. Çin’de faaliyet yürüten bir şirket var ve Türkiye’den bakır talebinde bulunuyor. Tekirdağ’daki bir bakır firması ile 10 bin ton bakır için anlaşmaya varıyorlar. Bunun için de sigorta poliçeleri düzenlenerek alışveriş için lüzumlu bütün adımlar atılarak sevkiyat başlıyor.

Peki sevkiyat nasıl oluyor? Burası oldukça enteresan bir dolandırıcılık hikayesi. Ambarlı Limanı’ndan gemiler konteynerlerle yükleniyor. Konteynerde denetçi şirket geliyor. Bakırları görüyor ve yüklüyor. Daha sonra şirket denetçiler gittikten sonra mühürleri kırıyor ve onun yerine oradan çıkardıkları bakırı indirerek kaldırım taşı koyuyor. Üstelik olur da biri konteynerlerin kapağını açarsa diyerek o son katmanı da bakır rengi ile boyuyorlar kaldırım taşlarını… Ve bakır Türkiye’de kalıyor.

Aynı ağırlıkta koymuşlar işin enteresan yanı yani bir konteynerde 20 ton bakır olması lazımken 20 ton kaldırım taşı var. Ve son katmanını da bakır rengine boyuyorlar.

Ve bakır böyle 8 gemi ile 326 konteyner kaldırım taşı haziran ayında peş peşe yola çıkıyor. Ve ilk gemi daha Çin’e varmadan öbür sevkiyatlar da başlıyor. Buradaki maksat esasında şu ilk gemi Çin’e varınca esasında kaldırım taşlarını görseler dolandırıcılık olduğu anlaşılacak ama daha gemi yoldayken öbür gemiler yükleme yapılıyor.

İstanbul Mali Şube ekipleri de 4 aylık bu olayla alakalı çok titiz bir çalışma yapıyor. İlk gemi Çin’e vardıktan sonra şirket açıyor konteynerleri bakıyor ki bakır yok onun yerine boyanmış kaldırım taşları var. Hemen dolandırıldığını anlıyor ve sigorta firmasına başvuruyor. Ancak sigorta poliçesi de sahte çıkıyor. Şirket sahipleri onu da ayarlamışlar. Bunun üstüne hemen Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunuyorlar. İstanbul Mali Şube ekipleri bir çalışma yapıyor.

İstanbul ve Tekirdağ’da 13 kişiye yönelik 15 ayrı adrese eş zamanlı olarak operasyon düzenleniyor. Bu 36 milyon dolarlık rekor sayılabilecek bir dolandırıcılık hikayesi ve bunu yapan bir bakır firması. Şüphelilerin şu anda tamamı gözaltındalar ve sorgulamaları devam ediyor.

36 milyon dolar 10 bin ton bakır için para yatırılmış hesaplara bundan sonraki süreçte mahkemenin sonrasında o paralara ne olacağı belli olacak. Mahkemenin kararına göre firmanın mal varlıklarına ve o paralara el konulabilir. O da mahkeme sonucundan sonra belli olacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.