adplus-dvertising

Kakma sanatıyla birleşen bu tespihe değer biçilemiyor

Eskişehir’de yaşayan ahşap ustası Kaan Köse, 2 ay emek verdiği ve kakma sanatıyla hazırladığı tespihe değer biçemiyor.
Takip et
Kakma sanatıyla birleşen bu tespihe değer biçilemiyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Eskişehir’de 15 senedir profesyonel ahşap ustalığı yapan Kaan Köse, kakma sanatıyla tespih yapımını birleştirerek 2 aylık bir sürenin sonrasında bir tespih ortaya çıkardı. Ahşap sanatına merakının sonrasında uzun senelerdir tespih yapma sanatıyla da ilgilenen Köse, iki zorlu sanatı bir araya getirdi. Kakma sanatıyla beraber ortaya güzel bir tespih çıkardığını söyleyen Köse, emeğinin karşılığını almaktan dolayı çok mutlu olduğunu dile getirdi.

“Tespih sanatında bu şekilde bir şey henüz ilk kez yapıldı”

Tespih yapım sürecine uzun zamandır devam ettiğini belirten Köse, “Ben ‘Tespihi kakma sanatıyla nasıl yaparız’ diyerek düşünüyordum. Aklıma bu şekilde bir proje geldi. Netice olarak bir yüzünde lale, öbür yüzünde karanfil olan bir tespih kakması yaptık. En sonunda da bir sedir ağacı imameye gömdüm. O da minyatür sanatında yaşam ağacı olarak bilinir. Devamının da böyle gelmesini istedim. Normal tespihlerde ahşabı habbe çeşidine göre şekillendirip imameyle sonlandırarak yaparız. Ancak burada ise ayrı yerlerde yaptığınız kesme ve kakma sanatını yeniden habbenin içine gömerek yapılmış bir sanata eseridir. Yüzeysel oyma ve takmadan oluşmuyor. Derin kakma sanatıyla yapılmış ve kusursuz bir biçimde işleme yapılması gereken bir sanattır. Eğer kusursuz kakmalar yapmazsanız içinde belirli durumlarda kendini gösterir. Bu kadar küçük ölçekte bir kakmanın kolay kolay yapılamayacağı aşikar. Tabii ki yapabilen arkadaşlarımız vardır ama tespih sanatında bu şekilde bir şey henüz ilk kez yapıldı” şeklinde konuştu.

Kakma sanatıyla birleşen bu tespihe değer biçilemiyor

“Bir daha yapılma olasılığının olduğunu düşünmüyorum”

Tespihin fiyatını, satın alan koleksiyonerin belirlediğini ifade eden Köse, “Tespihi, koleksiyoner arkadaşımızın uygun gördüğü fiyatta anlaştık ve verdik. Bu tespihin iki aylık bir süreçte yaşandığını düşünürseniz uygun bir rakam olmayacağını anlayabiliriz. Neticede tespih sanatında ilk defa yapılmış bir işlemdi. Bir daha yapılma olasılığının olduğunu düşünmüyorum. Araştırmalarımız da yüzeysel kakmalar hariç eşi benzerinin görüldüğü bir örneğin olmadığını gösterdi” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.