Kahve Severlere Kötü Haber! Miyom Riskini Artırıyor

Yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan veriler kahvenin miyom riskini artırdığı belirlendi. Uzmanlar günde 3 bardaktan fazla kahve tüketmenin miyom riskinde artışa neden olduğunu saptadı.

Kahve Severlere Kötü Haber! Miyom Riskini Artırıyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Her 5 kadından birinde rastlanan miyomlar çoğunlukla fark edilmiyor. Sinsi ilerleyen bu hastalığın belirtileri genellikle regl dönemindeki değişiklik, ağrılı ilişki, bağırsaklarda görülen sıkıntılar, sürekli idrara çıkma şikayetleri ile fark ediliyor. Kadın Hastalıkları ve Onkoloji Uzmanı Murat Dede, miyomlarla ilgili olarak “15 ve 45 yaşları arasında görülen miyomlar regl döneminin son bulmasıyla bu miyomların küçülmesi bekleniyor.” açıklamalarında bulundu.

Kahve Severlere Kötü Haber! Miyom Riskini Artırıyor

Hamilelikte erken doğuma neden olan miyomlar gebeliği olumsuz etkileyip büyümesini hızlandırıyor. Miyomların tedavi edilme yöntemleri ile ilgili konuşan Dede, “Miyomlarda şikayet olmadığı sürece sadece takibi düzenli yapılmalı, kanamalı miyomların tedavisinde farklı yöntemler kullanılır.” dedi.

3 FİNCANDAN FAZLA OLURSA RİSK ARTIYOR

Prof. Dr. Murat Dede, kadınlarda sık görülen miyomların östrojen hormonun neden olduğunu söyleyerek kahvenin de bu miyomları artırdığını ifade etti. Dede, günde 3 fincandan fazla içilen kahvenin miyomları olumsuz etkilediğini de sözlerine ekledi. Dede ayrıca miyomların risk faktörlerini erken regl dönemi, obezite, genç yaşta doğum ve kahve tüketimi olarak sıraladı.

Kahve Severlere Kötü Haber! Miyom Riskini Artırıyor

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.