adplus-dvertising

Kadir Gecesinde okunacak dualar, sureler neler? Kadir Suresi ve Kadir gecesi ibadetleri

Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi yaklaştıkça okunacak sure ve dualar araştırılmaya başlandı. Müslümanlar açısından önemli bir gün olan Kadir Gecesi Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı gün olarak öne çıkıyor. Peki mübarek Kadir Gecesi okunacak dualar ve sureler neler? Kadir Gecesinde hangi dualar ve sureler okunur? Diyanet Kadir Gecesi duası... İşte, Kadir Gecesi duası ve okunuşu
Takip et
Kadir Gecesinde okunacak dualar, sureler neler? Kadir Suresi ve Kadir gecesi ibadetleri
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kadr kelimesi sözlükte “güç, hüküm, değer, şeref” gibi anlamlara gelir. Kadir Gecesinde; namaz kılmak, dua etmek ve Kur’an-ı Kerim okumak en önemli ibadetlerdendir. 4 rekat veya 12 rekat olarak kılınan Kadir Gecesi namazın’da okunacak sure ve dualar neler en çok araştırılan konuların başında yer alıyor. Peki İslam alemi için en önemli günlerden olan bir olan Kadir Gecesi’nde okunacak dua ve sureler neler? İşte, Kadir Gecesi duası ve okunuşu…

KADİR SURESİ OKUNUŞU

İnna enzelnahü fiy leyletilkadr. Ve ma edrake ma leyletülkadr. Leyletülkadri hayrün min elfi şehr. Tenezzelülmelaiketü verruhu fiyha biizni rabbihim min külli emr. Selamün hiye hatta matle’ılfecr.

KADİR SURESİ ANLAMI

Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.

KADİR GECESİ OKUNACAK DUA NEDİR?

-Hz. Aişe bir gün Peygamberimize:

Ya Resullullah, Kadir Gecesi’ni bilirsem onda ne şekilde dua edeyim?

Şöyle buyurdu:

– Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa’fü anni. (Allah’ım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle.)

Bu duayla birlikte, Fatiha, Nas gibi Kur’andan bilinen tüm dualar okunabilir.

KADİR GECESİ DUASI

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed bir hadisi şerifinde “İnanarak ve mükâfatını Allah’tan bekleyerek Kadir gecesini ihya edenlerin geçmiş günahlarının affedileceğini” müjdelemiştir. (Buhari, “Fazlu Leyleti’l-Kadr, 1) Ramazanın son on gününe girildiğinde Hz. Peygamber dünyevi işlerinden uzaklaşıp itikâfa çekilir, geceleri daha çok ibadet ve tefekkürle geçirdiği gibi ailesini de ibadet için uyanık tutardı.

Hz. Aişe R.a: “Ya Resulallah, Kadir Gecesi’ne rastladığım zaman nasıl dua edeyim?” diye sorunca, Peygamber Efendimiz : “Ey Allah’ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet” şeklinde dua ve niyazda bulunmasını tavsiye buyurmuştur (Tirmizi, Deavât 84). Bu gece melekler yeryüzüne inerken bereket ve rahmet de iner. Bu gece her iş için bir selamet ve saadet gecesidir. Bu gecenin kadrini bilen ve onu iyilikle ve ibadetlerle ihya eden kimse Allah katında yüksek yer ve şeref sahibi olur.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.