Kadir Gecesi duaları ve tesbihleri

18 Mayıs 2020, 10:28 tarihinde eklendi
Kadir Gecesi dilek duası nedir? sorusu vatandaşlar tarafından aratılmaya başlandı. Ramazan ayının ortalarına geldiğimiz şu günlerde müslümanlar Kadir gecesinde çekilecek tesbihleri, edilecek duaları ve zikirleri merak ediyor. Bu yıl 19 mayıs'a denk gelen Kadir gecesi, bin aydan daha hayırlı olarak anlatılıyor. Peki kadir gecesinde çekilecek tesbihler neler, kadir gecesi dilek duası nedir ve kadir gecesi zikirleri haberimizde...
Takip et
Kadir Gecesi duaları ve tesbihleri
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kadir Gecesi Tesbihleri! Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır sözüyle beraber kadir gecesinde çekilecek tesbihler ve zikirler nelerdir merak edenler incelemelere başladı. Müslümanlar kadir gecesi dilek duasını araştırıyor. Ramazan ayının 27. gecesi idrak edilen ve bin aydan daha hayırlı olduğu belirtilen Kadir Gecesinde çekilecek tesbihler nelerdir, kadir gecesi dilek duası nedir? İşte cevabı. ..

KADİR GECESİ DİLEK DUASI NEDİR?

Arapçası

اللَّهُمَّ إِنَّكَ عُفُوٌّ كَرِيمٌ تُحِبُّ الْعَفْوَ فَاعْفُ عَنِّي

Okunuşu

Allahumme inneke afuvvun kerîmun tuhibbul afva fa’fu annâ (bizi) annî (beni)

Anlamı

Allahım sen çok affedicisin, çok cömertsin, affetmeyi de seversin

Beni affet (merhamet et)

Kadir Gecesi duaları ve tesbihleri

KADİR GECESİ ÇEKİLECEK TESBİHLER

-Kadir Gecesi’nde bir Sübhanallah, bir Elhamdülillah, bir La ilahe illallah söylemek 700 bin tesbih, tahmid ve tehlilden değerlidir.

– Laihahe illahül hakimül kerimü sübhane rabbis semavati sebği ve rabbi arşil azim. (Hz. Peygamber (S.A.V.) buyurdu: “Her kim bu duayı üç kez okursan adeta Kadir Gecesini idrak etmiş gibi sevaba nail olur.”)

-Sübhanallahi velhamdülillahi vela ilahe illahu vallahu ekber vela havle vela güce illa billahil aliyil azim.

-Kadir gecesi üç kez “La ilahe illallah” belirten müslümanın, birincisinde tüm günahları bağışlanır. İkincisinde Cehennemden kurtulur, üçüncüsünde Cennete girer. [Tefsir-i Mugni]

-Kur’ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur’ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah’a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

-Üzerinde namaz borcu olanlarin nafile namazı kılmadan önce hiç değilse beş vakit kaza namazı kılmaları daha faziletlidir. Kazası yoksa nafile kılar.

Süfyan-i Sevri: “Kadir gecesi dua ve istiğfar etmek namazdan sevimlidir. Kur”an okuyup sonra dua etmek daha güzeldir” demiştir (Tecrid-i Sarih Tercemesi, VI, 313).

-Peygamber Efendimiz (sas)’e salât ü selâmlar getirilmeli; O’nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

-Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden talepleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

-Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.

-Mü’minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.

-Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.

-Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

KADİR GECESİ HANGİ İBADETLER EDİLMELİ?

“Kadir gecesinde bir kez, Kadir sûresini okumak, (başka zamanda) Kur”ân-ı kerîmi hatmetmekten daha sevâptır. Bu gece koyun sağma müddeti kadar namaz kılmak, ibâdet etmek, bir ay her geceyi ibâdetle geçirmekten daha değerlidir. “

Bu mübarek gecede dua sünnettir. O icabet vakitlerinden birisidir. Süfyan-ı Sevrî demiştir ki, o gece dua etmek, namaz kılmaktan daha sevaptır. Kur’ân okuyup da dua ederse güzel olur.

*İbnü Hacer Heytemî Tuhfetü’l-Muhtâc’da der ki:

“Kadir gecesini görene, saklaması sünnettir. Onun kemâliyle faziletine fakat Allah Teâlâ’nın bildirdiği kimseler nail olur.”

(Sevabını Allah”tan umarak, Kadir gecesini ihya edenin geçmiş günahları affolur.) [Buhari, Müslim]

(Kadir gecesinde, bir kere Kadir suresini okumak, başka zamanda Kur”an-ı kerimi hatim etmekten daha sevabdır. Kadir gecesinde bir Sübhanallah, bir Elhamdülillah, bir La ilahe illallah söylemek 700 bin tesbih, tahmid ve tehlilden değerlidir. Bu gece koyun sağımı müddeti kadar [az bir zaman] namaz kılmak, ibadet etmek, bir ay tüm geceleri sabaha kadar ibadet etmekten daha değerlidir. ) [Tefsir-i Mugni]

(Kadir gecesi üç kez “La ilahe illallah” belirten müslümanın, birincisinde tüm günahları bağışlanır. İkincisinde Cehennemden kurtulur, üçüncüsünde Cennete girer.) [Tefsir-i Mugni]

KADİR GECESİ NEDİR?

Kadir, sözlükte, hüküm, şeref, güç, yücelik gibi anlamlara gelir. Dini literatürde, “leyletü’l kadr” biçiminde Kur’an-i Kerim’in indirildiği gecenin isimi olarak kullanılır. Aynı isimi taşıyan Kur’an-i Kerim’in 97. Kadir süresi, bu gecenin fazileti ile ilgili nazil olmuştur. Bu sürede yüce Allah (cc) şu şekilde buyurmaktadır. “Şüphesiz biz o Kur’an’ı Kadir gecesinde indirdik, Kadir Gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin, Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır, Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede Rab’lerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir”

Görüldüğü üzere bu ayette, Kur’an-ı Kerim’in Kadir gecesinde indirildiği ve bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğu belirtilmektedir. Hayırlı olanın bu gecede yapılan amel olduğu, bin ayın ise içinde Kadir gecesinin bulunmadığı bir süreyi ifade ettiği anlaşılmaktadır.

Kadir gecesi, yüce dinimiz İslam’ın en şerefli, en faziletli ve en ihtişamlı gecelerinden en başta gelenidir. Kadir gecesi, İslam güneşinin, Kuran meşalesinin dünyayı aydınlatmaya başladığı mübarek bir gecedir. Bu gece, kalbi Kuran nuru ve peygamber müjdesi ile parlayan, alnı secde izleri ile nurlanan müminler için af ve mağfiret gecesidir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.