”Kadına Uygulanan Şiddetin Sebebi Din Değil”

Uzmanlar kadına uygulanan şiddetle ilgili bir algı operasyonu yaratılmaya çalışıldığını belirterek asıl sebebin alkol, kumar ve televizyon programları olduğunu söyledi.

Türkiye’de artan kadına şiddet olayları ile ilgili din uzmanlarından açıklama geldi. Olayın İslamiyetle bağdaştırılamayacağını söyleyen İslam Hukukçusu Prof. Dr. Ekrem Buğra Ekinci, suçlu olarak ise magazin dünyasının ünlülerini ve gelişi güzel televizyonlarda yayınlanan dizileri gösterdi.

KADINA ŞİDDETİN DİN İLE ALAKASI YOK

İslamiyette sadece kadının öldürülmesinin günah olmadığını, insanın öldürülmesinin günah olduğunu hatırlatan Ekinci, ortaya çıkarılmaya çalışılan algının ise korkudan kaynaklandığını ileri sürdü. Müslümanlığın her yere hakim olduğu düşüncesine kapılan bazı kesimlerin bu korkuları sebebiyle bu tür bir algı yaratmaya çalıştığını söyleyen Ekinci, meydana gelen kadın şiddeti olaylarında en büyük sebebin ise televizyon programlarından kaynaklandığını belirtti.

Ekranlarda reyting uğruna yayınlanan dizilerde birçok şiddet sahnesi yayınlandığını belirten Ekinci, insanların zaman içerisinde bu görüntülerden etkilendiğini ve şiddete meyil ettiklerini anlattı. Açıklamada kadına şiddet olaylarının sadece Türkiye’ye özel olmadığı, Avrupa ülkelerinde ve ABD’de bu tür olayların yaşandığının altı çizildi.

ALKOL VE KUMAR ŞİDDETİ TETİKLİYOR

Hacettepe Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre ise şiddeti tetikleyen etkenlerin başında alkol ve kumar geliyor. Özellikle alkol kullanan erkeklerin şiddete daha çok yatkın olduğu belirtilen raporda en çok şiddete maruz kalan kadınların ise Güneydoğu Anadolu bölgesinde olduğu belirtildi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı