Kadına şiddetle mücadele planı 1 Temmuz’da açıklanacak!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinin sonrasında, kadın dernekleri ve partisinin kadın milletvekilleriyle ‘kadına şiddet’ konulu özel bir toplantı yaptı. Kadınların büyük kısmı İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına itiraz ederken Erdoğan’ın şiddetle mücadele için alakalı kanunun daha da güçlendirileceğine dair söz verdiği söylendi. Bu konuda 1 Temmuz’da eylem planı açıklanacağı öğrenildi.
Takip et
Kadına şiddetle mücadele planı 1 Temmuz’da açıklanacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanlığı’nda önceki gün düzenlenen toplantıda, Erdoğan kadın derneklerinin temsilcileri ve milletvekillerini 4 saate yakın dinledi. Edinilen bilgilere göre toplantıda söz alan kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmenin doğru olmadığını, bunun şiddetle mücadeleyi olumsuz etkileyeceğini belirtti. Konuşmacılar, “İstanbul Sözleşmesi şiddete karşı kadını koruyordu. Keşke bundan çekilmesiydik. Kadınlar kendini güvende hissetmiyor. Şuanda de alakalı kanuna ilişkin istekler başladı. Buradan geri adım olmaması gerekir. Sözleşmeden doğabilecek boşlukların hızla doldurulması lazım. Sözleşmeden çekilmenin kadına yönelik şiddet ile mücadelede geri adım olduğu gibi algı yaratılıyor” şeklinde konuştu.

DEVLETİN GÖREVİ HERKESİ KORUMAK

Toplantıda, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Ayasofya imamının sözlerine karşı lüzumlu tepkiyi vermemesi de eleştirildi. Özellikle muhafazakar kadın STK temsilcilerinin, sözleşmeyi savundukları için bir kesim tarafından linç edilmek istendiği de ifade edildi. Toplantıda, devletin, cinsiyet ayrımı yahut cinsel yönelim farkı gözetmeksizin herkesi şiddete karşı koruma görevi olduğu ifade edildi. Erdoğan, değerlendirmeleri dinledikten sonra şunları belirtti: “Bir grup toplumsal yaşamı manipüle ettiği ve bu şekilde bir hava oluştuğu için sözleşmeden çekildik. Şiddetle mücadele konusunda kesinlikle taviz vermeyeceğiz. Aynı biçimde kadınlarımızı şiddete karşı korumaya devam edeceğiz. Şiddete hiçbir tolerans tanımayacağız. Bunun için lüzumlu hukuki altyapımız var. İlgili kanun tavizsiz uygulanacak. Kanundan kesinlikle vazgeçmeyeceğiz. Emin olun bundan dönüş yok. Aynen uygulanmaya devam edilecek.”

GENELGE GELİYOR

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık da, İstanbul Sözleşmesi sürecinin 1 Temmuz’da tamamlanacağı ve bir aksaklık oluşmaması için genelge yayınladıklarını belirtti. Yanık, “1 Temmuz’da da Cumhurbaşkanımız başkanlığında ‘Şiddet ile Mücadele Eylem Planı’nı açıklayacağız” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.